Jest to związane z rezygnacją z części limitu produkcyjnego w wysokości 91,2 tys. ton cukru oraz demontażem urządzeń produkcyjnych w Cukrowni Lublin.

"Wniosek KSC musi zostać zaakceptowany formalnie i merytorycznie przez Agencję Rynku Rolnego, po czym trafi do Komisji Europejskiej, która wyda decyzję o przyznaniu pomocy restrukturyzacyjnej. Zgodnie z szacunkami, rezygnacja z części rejonów uprawnych obejmie ponad 6 tys. plantatorów, a w ramach rekompensaty finansowej rolnicy otrzymają 293,75 euro za każdą zabraną tonę cukru" - powiedział PAP rzecznik prasowy KSC Łukasz Wróblewski.

Wniosek o pomoc restrukturyzacyjną i załączony do niego plan restrukturyzacji jest konsekwencją decyzji UE, zmierzających do ograniczenia produkcji cukru w Unii do roku 2009/2010 o 6 mln ton. Zakładają one m.in. docelowe obniżenie ceny cukru z 631,90 euro do 404,40 euro za tonę, obniżenie cen buraków oraz wprowadzenia obowiązkowych składek na Fundusz Restrukturyzacyjny.

Środki z funduszu mają być przeznaczone na rekompensaty dla firm, które zgłoszą zamiar zaprzestania bądź zredukowania produkcji (ich część otrzymają również plantatorzy).

"Dokumenty złożone przez KSC przewidują rezygnację z 91,2 tys. ton cukru (ponad 13,5 proc. posiadanego limitu produkcji) oraz demontaż mocy przerobowych w zakresie odpowiadającym wielkości redukowanej kwoty" - dodał rzecznik KSC.

Spółka zamierza to osiągnąć m.in. poprzez likwidację części plantacji buraków: całego obecnego rejonu plantacyjnego Cukrowni Łapy (uprawy m.in. w woj. podlaskim i mazowieckim), części obecnego rejonu kontraktacyjnego Cukrowni Lublin (uprawy w woj. świętokrzyskim i mazowieckim).

Przewidziano także likwidację plantacji u rolników, którzy z przyczyn ekonomicznych dobrowolnie zrezygnowali z prawa do uprawy i dostawy buraków oraz plantacji najmniejszych i zlokalizowanych najdalej od cukrowni (uprawy w woj. łódzkim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i zachodniopomorskim).

Plan restrukturyzacji obejmuje też wyłączenie z produkcji u Cukrowni Lublin wraz z demontażem urządzeń (w zakresie obejmującym produkcję cukru). Projekt planu restrukturyzacji zaakceptowały w grudniu zarząd i rada nadzorcza KSC; skierowały go do konsultacji społecznych z udziałem przedstawicieli plantatorów i pracowników.

W ramach restrukturyzacji KSC założyła realizację planu społecznego, zmierzającego do złagodzenia społecznych i ekonomicznych skutków restrukturyzacji. Obejmuje on m.in. program dobrowolnych odejść oraz osłon socjalnych.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!