Znowelizowana ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych wprowadziła nowy system kar pieniężnych za nieprzestrzegania prawa- mówi Stanisław Kowalczyk i dodaje, że: najbardziej drastyczne i surowe kary pieniężne będą odnosić się do tych przypadków kiedy podmiot gospodarczy będzie wprowadzał zafałszowaną żywność do obrotu. Wówczas będzie go można ukarać grzywną do wysokości 10% przychodów z roku poprzedzającego kontrolę – dodaje szef IJHARS.

Wprowadzono także nowe kary za utrudnianie i uniemożliwianie przeprowadzenia kontroli zakładu produkującego żywność. Niestety takie przypadki zdarzają się cały czas – ubolewa prof. Kowalczyk.

Jest jeszcze specjalna kara dla recydywistów, a więc tych podmiotów, które uporczywie wprowadzają zafałszowane produkty. Jeżeli firma zostanie przyłapana na takim procederze co najmniej dwukrotnie wówczas wymiar kary zwiększa się o wszystkie kary nałożone na firmę przez ostatnie 24 miesiące - podsumowuje Stanisław Kowalczyk. A wyniki kontroli IJHARS przeprowadzone w oparciu o nowe przepisy powinniśmy poznać już w najbliższych tygodniach.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!