Proste? Dla kogo nie, ten może się przeszkolić. Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu, wychodząc naprzeciw osobom zainteresowanym prowadzeniem przetwórstwa surowców rolniczych, stworzyło ośrodek, który daje możliwość zarówno teoretycznego, jak i praktycznego szkolenia. Zaprasza  doradców i rolników po wiedzę niezbędną osobom chcącym poznać tajniki przetwórstwa na poziomie gospodarstwa i zająć się sprzedażą produktów.

Przetwórstwo jest – na pokaz

W roku 2010 w ramach zadań zleconych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchomiono Centrum Praktycznego Szkolenia w zakresie przetwórstwa na poziomie gospodarstwa. W Ekologicznym Gospodarstwie Pokazowym w Chwałowicach uruchomiono modelową linię technologiczną do produkcji mąki z ziarna pszenicy, orkiszu i żyta. Konieczny był zakup mlewnika żarnowego, separatora sitowego, systemu odpylania. Efekt? Dziewięć szkoleń dla blisko 300 osób, które poznały technologię przetwórstwa zbóż na mąkę, wymagania prawa żywnościowego, marketing produktów rolniczych. Uczestnicy szkoleń odbyli też zajęcia warsztatowe, poznając pracę urządzeń wykorzystywanych przy produkcji zbóż.

Oprócz przetwórstwa zbóż uruchomiono też modelową linię do produkcji soków z owoców i warzyw oraz zakupiono urządzenia do przetwórstwa mięsa. Znów zaproszono do udziału w szkoleniach. Zajęcia prowadzono w formie wykładów oraz warsztatów. Całe przedsięwzięcie realizowano w trzech etapach, w ramach których zorganizowano 34 szkolenia dla 1026 osób: z zakresu technologii przetwórstwa zbóż (8 szkoleń), z zakresu technologii przetwórstwa owoców i warzyw (11 szkoleń), z zakresu technologii przetwórstwa mięsa (15 szkoleń). Uczestnikami szkoleń byli doradcy wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, rolnicy, nauczyciele, uczniowie szkół rolniczych, kadra kierownictwa jednostek doradztwa rolniczego.