PRZEGLĄD PRASY: Mąka, drożdże, woda... teoretycznie to wystarczy by upiec chleb. Jednak niezbędna jest jeszcze praca piekarza. Możliwe, że tych fachowców niedługo zabraknie. W wielu pomorskich piekarniach brakuje rąk do pracy. Główny powód: niskie zarobki.

Problemy są nie tylko w Ustce. Także w Trójmieście i wschodniej części województwa nie ma chętnych do pieczenia chleba i bułek.

W pomorskich piekarniach zaczęło brakować piekarzy. Wielu doświadczonych rzemieślników wyjechało do pracy na Zachodzie, a młodzi ludzie nie garną się do pracy w tym zawodzie. Ceny pieczywa w pomorskich sklepach rosną z tygodnia na tydzień. Powodem tego jest nie tylko wzrost cen zboża, a co za tym idzie także mąki, ale coraz większy problem ze znalezieniem pracowników w piekarniach.

Od czterech miesięcy w całej Ustce wiszą moje ogłoszenia o naborze piekarzy - mówi Adam Brzóska z piekarni Brzóska w Ustce

Częściowym rozwiązaniem problemu mogłyby być podwyżki cen pieczywa, aby zrekompensowały wydatki na podniesienie płac załodze. Kolejnym rozwiązaniem jest zastąpienie ludzi maszynami. Wprawdzie byłoby to tańsze, ale z drugiej strony zmieniłoby nie tylko smak, ale i wygląd pieczywa.

Źródło: Dziennik Bałtycki

Podobał się artykuł? Podziel się!