PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Miód Pszczółkowski chce uzyskać unijny certyfikat jakości

Autor: farmer.pl/ PAP

Dodano: 01-03-2013 12:20

Tagi:

Pszczelarze z rejonu gminy Pszczółki (Pomorskie) chcą ubiegać się o jeden z unijnych certyfikatów jakości żywności i trafić na listę tzw. produktów regionalnych Komisji Europejskiej. Z Pomorskiego do tej pory na listę została wpisana tylko truskawka kaszubska.Miód Pszczółkowski w 2007 roku został wpisany na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Edyta Klasa z Urzędu Marszałkowskiego woj. Pomorskiego poinformowała, że miód Pszczółkowski może ubiegać się o certyfikat Chronionej Nazwy Pochodzenia lub Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Producenci miodu mogliby wówczas swoje produkty oznaczać unijnym logiem, a jego produkcja byłaby certyfikowana.

Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Pszczółkach, Jan Freda przyznał, że lista warunków, które trzeba spełnić aby produkt został wpisany na listę, jest długa, a wymagania - wysokie.

- Żeby miody znalazły się na tej liście, pszczelarze muszą całkowicie zmodernizować sprzęt wykorzystywany przy pozyskiwaniu miodu, a to jest związane z dużymi nakładami finansowymi - wyjaśnił.

Poinformował, że ze względu na plany ubiegania się o certyfikat, planowane są m.in. szkolenia pszczelarzy na temat zachowania odpowiedniej higieny w pasiekach i przy pozyskiwaniu miodu.

Rejonowe Koło Pszczelarzy w Pszczółkach zrzesza kilkadziesiąt osób. Organizacja szacuje, że każdego roku pszczelarzom posiadającym ponad 500 roi pszczelich udaje się pozyskać ok. 13 ton miodu. Freda jest przekonany, że szczególne walory smakowe miodu z regionu Pszczółek wynikają z położenia geograficznego.

- Tutaj jest specyficzny mikroklimat i rosną typowe tylko dla tego regionu rośliny - wyjaśnił. Powiedział, że pszczelarze chcą też opatentować nazwę. Chodzi o to, żeby tylko miód pozyskiwany przez pszczelarzy na obszarze w promieniu ok. 5- 10 km od gminy Pszczółki mógł być nazywany "Pszczółkowski".

Edyta Klasa poinformowała, że Komisja Europejska realizuje system jakości żywności od 1992 r. i do tej pory na liście produktów regionalnych jest ponad 1000 produktów. Na liście jest 36 produktów z Polski, m.in. oscypek, miód wrzosowy z Barów Dolnośląskich i jabłka łąckie. Przyznała, że "to jest elitarna grupa produktów, wyższa półka i nie tak łatwo na tę listę trafić".

Podkreśliła, że "aby zarejestrować produkt regionalny w KE, trzeba wykazać wyjątkową jego jakość". Wyjaśniła, że w przypadku produktów oznaczonych certyfikatem Chroniona Nazwa Pochodzenia i Chronione Oznaczenie Geograficzne, ich jakość powinna wynikać z miejsca wytwarzania i dlatego producenci często przy ubieganiu się o rejestracje produktu powołują się na specyficzny klimat konkretnego regionu, ale także na jego renomę. "Jeśli w świadomości konsumentów jest, że ten produkt jest dobry, to też jest argument dla KE, aby wpisać go na listę" - wyjaśniła.

Przypomniała, że w przypadku truskawki kaszubskiej wnioskodawca dołączył do wniosku badania konsumenckie, które wykazały renomę produktu i jego popularność. Dodała, że były także przeprowadzone badania porównawcze truskawki kaszubskiej z truskawką pochodzącą z innego regionu, w których odmiana kaszubska wypadła korzystniej.

Ocenia, że miody mają szansę zostać wpisane na listę.

- Są już na liście produktów tradycyjnych, więc to już jest pewne potwierdzenie jakości i tradycji wytwarzania - dodała. Powiedziała, że niewykluczone, że w przypadku miodu zostaną także przygotowane badania konsumenckie i badania laboratoryjne, które mogłyby wykazać, że miód z regionu Pszczółek jest wyjątkowy. Zapewniła, że urząd marszałkowski pomaga przygotować producentowi taki wniosek.

Pszczelarze zapewniają, że miód pszczółkowski jest bardzo wartościowym produktem odżywczym. Do niedawna uważany był głównie za lekarstwo i był wykorzystywany przy leczeniu chorób serca, układu oddechowego i pokarmowego. Według legendy nazwa miejscowości Pszczółki wywodzi się z silnych tradycji bartniczych pielęgnowanych na tych terenach. Metoda produkcji miodu pozostała niezmieniona od dziesięcioleci. Gmina Pszczółki leży we wschodniej części woj. pomorskiego. Na swojej stronie internetowej gmina informuje, że działające w Skowarczu Muzeum Miodu gminy Pszczółki jest jedyną tego typu placówką w kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!