Przybywa w Polsce urządzeń do sprzedaży mleka popularnie zwanych mlekomatami. Zainteresowanie tą formą sprzedaży mleka wynika z kilku powodów. Od strony konsumenta zaletą jest dostęp do świeżego mleka, które oprócz walorów smakowych może być wykorzystane do zrobienia zsiadłego mleka, śmietany czy masła domowym sposobem. Po stronie właściciela mlekomatu są to niemałe zyski. Marże uzyskiwane w tej chwili, z tej formy sprzedaży są na tyle wysokie, że inwestycja może się zwrócić już nawet po pół roku. Możliwe to jest dzięki wyeliminowaniu pośredników czyli mleczarni i sklepu. Atrakcyjność tego biznesu jest na tyle duża, że część pracujących urządzeń nie należy do rolników- producentów mleka lecz do podmiotów gospodarczych.

Na wstępie wyjaśniam, że poniższe założenia i wyliczenia mają jedynie charakter poglądowy. W praktyce, każdy przypadek jest inny, indywidualny, często uzależniony od zdolności negocjacyjnych. Sukces zależy od wielu czynników, najważniejsze to żeby mleko się sprzedawało a urządzenie nie miało awarii.

Decydując się na mlekomat rolnik musi dokonać zgłoszenia do odpowiednich służb weterynaryjnych i sanepidu. Istotną kwestią jest wybór odpowiedniego urządzenia i lokalizacja. Lokalizacja to nie tylko wybór miejsca blisko marketu czy centrum handlowego ale również odległość od gospodarstwa. Im dalej tym większe koszty. Przy obecnych cenach paliwa może to być istotny element wpływający na rentowność przedsięwzięcia. Poniżej zamieszczona jest tabela z uproszczoną analizę kosztów i przychodów. Dążąc do jak najbardziej rzetelnego przedstawienia wyliczeń niektóre dane uzyskałem dzięki uprzejmości firmy T-mleko, w szczególności dotyczy to rzeczywistego poziomu sprzedawanego mleka.

Zamieszczone w tabeli dane dotyczą pierwszego roku prowadzenia biznesu. Wartości podane są w cenach brutto. Największym wydatkiem, który rolnik musi ponieść na początku jest zakup mlekomatu. Na rynku jest dość bogata oferta, najprostsze urządzenie można kupić już za niewiele ponad 30 tys. zł, najdroższe to wydatek grubo ponad sto tysięcy zł. W tabeli przykładowo umieszczone są wyliczenia dla czterech poziomów inwestycji. Wybór wersji tańszej czy droższej powinien być bardzo przemyślany gdyż determinuje to czas zwrotu inwestycji a co za tym idzie i podejmowane ryzyko. Jak można zauważyć w ostatnim wierszu tabeli, zwrot inwestycji może nastąpić już po pół roku przy tańszej wersji ale i po blisko dwóch latach – droższa wersja.