Oba przyjmują turystów w funkcjonujących gospodarstwach rolnych. Nagrody przyznano też w kategorii "obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim" oraz "obiekt na terenach wiejskich o charakterze terapeutycznym, edukacyjnym lub rekreacyjnym, wykorzystujący tradycyjne walory wsi". Do konkursu zgłoszono 36 propozycji.

W kategorii bazy noclegowej najwyżej oceniono "Ranczo w Dolinie" w Dąbrówce Kościelnej. Wśród obiektów o charakterze terapeutycznym, edukacyjnym lub rekreacyjnym pierwsze miejsce przypadło "Olandii" w Prusimiu. Nagrodę specjalną otrzymało "Centrum Hippiki" w Jaszkowie.

- Konkurs ma promować te miejsca, które do tej pory nie są zbyt znane, a są piękne i atrakcyjne oraz propagować agroturystykę wiejską i wskazywać, że nie trzeba zbyt daleko jechać, żeby w komfortowych warunkach wypocząć - powiedział członek zarządu województwa wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.

Podkreślił, że w regionie jest coraz więcej takich miejsc, ale nadal są one mało znane przez mieszkańców miast. - Otwieramy się na nowe miejsca, bo jeszcze w różnych zakątkach jest ich bardzo dużo. Kolejne edycje konkursu powinny je zaprezentować - mówi Grabowski.

Konkurs zorganizowano dzięki współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym i Wielkopolskim Towarzystwem Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!