Największe światowe przedsiębiorstwa mleczarskie skupione są na kontynencie Europejskim. Przedsiębiorstwem o największych dochodach jest Nestlé ze Szwajcarii, które w 2005 r. osiągnęło dochód 14 300 mln euro. Unia Europejska skupia największą liczbę przedsiębiorstw mleczarskich i w światowej dwudziestce przedsiębiorstw o największych dochodach 3 pochodzą z Francji, 3 z Holandii, oraz po jednym z Włoch, Danii, Szwecji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Przedsiębiorstwa francuskie Lactalis i Danon wyróżniają się w rankingu, zajmując 3 i 4 pozycję na świecie.

Poza kontynentem europejskim dominują Stany Zjednoczone z 5 przedsiębiorstwami, które uplasowały się w światowej dwudziestce i należą do nich: Dean Foods , Dairy Farmers of America , Kraft Foods, Land O´Lakes, SchreiberFoods. W tym rankingu znalazła się też Japonia z 2 przedsiębiorstwami: Meiji Dairys i Morinaga Milk Industry oraz Fonterra z Nowej Zelandii.

Niespodziewane zjawiska klimatyczne, takie jak El Niño, pojawiające się na świecie co kilka lat w okresie Bożego Narodzenia powodują duże straty w rolnictwie głównie na półkuli południowej. W tym roku miało to swoje odbicie głównie w cenach pasz dla bydła, a co za tym idzie rosnącymi cenami mleka i jego przetworów.

Mleko to pieniądze, toteż cena tego białego źródła białka ciągle rośnie, a przedsiębiorstwa mleczarskie wykorzystują ten scenariusz do budowy kolejnych zakładów. Rynek europejski obfituje w przedsiębiorstwa mleczarskie, dlatego rozpoczęły się poszukiwania rynku na innych kontynentach.

Nestlé, najbogatsze przedsiębiorstwo mleczarskie Europy otworzyło w marcu tego roku swoje największe zakłady mleczarskie w Pakistanie. Jest to największy tego typu zakład na świecie, a inwestycja kosztowała 50 mln euro. Budowa zakładu była możliwa dzięki współpracy między UNDP Programu Rozwoju Narodów Zjednoczonych i Nestlé, która stworzyła 5 tys. miejsc pracy dla kobiet na farmach hodowlanych. Nowe zakłady mleczarskie odbierają mleko od 140 tys. hodowców. Możliwości przetwórcze tego zakładu oszacowano na 2 mln litrów mleka dziennie - z możliwością rozszerzenia przetwórstwa do 3 mln litrów. Pakistan jest 4 światowym producentem mleka krowiego i jednym z największych konsumentów produktów mlecznych. Firma Nestlé posiada 5 fabryk produktów mlecznych i wody butelkowanej tworząc 10 tysięcy miejsc pracy.

Joint venture Arla Foods w Chinach Mengniu Arla zapoczątkowało budowę fabryki mleka w proszku, który czterokrotnie zwiększy wydajność produkcyjną. Zakłady rozpoczną produkcję latem 2008 r., stając się największym i najnowocześniejszym zakładem mleka w proszku w Chinach. Zakład powstanie obok już istniejącego w Hohhot, który aktualnie produkuje 8 tys. ton mleka w proszku. W przyszłości nowy zakład oraz już istniejący będą produkować 30 tys. ton mleka w proszku.