Gazeta „Nasz Dziennik” powołując się na informacje uzyskane od urzędnika resortu finansów, opublikowała plany rządu związane ze sprzedażą Krajowej Spółki Cukrowej (KSC). Wynika z nich, że rząd chętnie zmieniłby ścieżkę prywatyzacyjną KSC, rezygnując z jej sprzedaży plantatorom buraka cukrowego i pracownikom cukrowni. Nie może tego zrobić wprost, gdyż najpierw musiałoby dojść do zmiany ustawy która stanowi, że firmę rząd może sprzedać, ale tylko pracownikom cukrowni i plantatorom buraków.

Gazeta spekuluje, że być może w tym celu ogłoszona zostanie bardzo wysoka, a tym nie możliwa do zaakceptowania przez potencjalnych nabywców, cena zbytu akcji. Stworzy to sytuację w której rząd będzie mógł ogłosić, że ustawowych właścicieli nie stać na przejęcie KSC. Otworzy to drogę do zmiany zapisów ustawy, a w konsekwencji sprzedaży polskich cukrowni np. firmom zagranicznym. Gazeta wskazuje, że niemieckie koncerny cukrownicze chętnie podzieliłyby się majątkiem KSC, a do tego byłyby gotowe zapłacić za akcje spółki znacznie więcej, niż wynosi jej wycena.

Przeciwnicy takiego scenariusza spowodowali, że 22 listopada dojdzie w Sejmie do debaty na temat prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!