Koło Gospodyń Wiejskich w Nakomidach w gminie Kętrzyn (warmińsko-mazurskie) dostało 10 tys. zł na projekt "Regionalny marcepan i podwieczorki dla turystów". Za te pieniądze gospodynie zmodernizowana ma zostać kuchnia przy świetlicy wiejskiej. - Chcemy stworzyć możliwość zarobku dla piętnastu bezrobotnych kobiet, mieszkanek wsi, które należą do koła - mówi cytowana przez "Gazetę Olsztyńską" Halina Szara, pomysłodawczyni projektu.

Projekt gospodyń z Nakomid to jeden z 32 wyróżniony dotacją przez komisję konkursu. Z 353 nadesłanych projektów (45 nie spełniało wymogów formalnych) wyłonionych zostało 57, które przedstawiono komisji. Grantem w wysokości do 10 tys. zł nagrodzono m.in. pomysły an rozwój infrastruktury: urządzenia wiejskich kawiarenek internetowych czy punktów dostępu do internetu, czy takie, które bazują na tradycji. Koło Gospodyń Wiejskich z Bębła w gminie Wielka Wieś (małopolskie) dostało 10 tys. zł na realizację projektu "Strój krakowski - nasza tradycja, nasze bogactwo" a Fundacja Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej z gm. Łagów uzyskany grant przeznaczy na wsparcie projektu "Wyprawa tropem Zbója Madeja".

Wnioski, które nie spełniały założeń konkursu dotyczyły działań typu budowa placu zabaw, boiska sportowego lub zagospodarowanie terenu wiejskiego na miejsce spotkań mieszkańców. Przysłano wiele wniosków zakładających jedynie działania inwestycyjne polegające np. na remoncie budynków znajdujących się na terenie danej miejscowości.

Pełna lista nagrodzonych wniosków oraz inne informacje na temat konkursów grantowych organizowanych przez Fundację Wspomagania Wsi znajduje się na Witrynie Wiejskiej lub na stronach Fundacji Wspomagania Wsi.

Podobał się artykuł? Podziel się!