PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nie tylko zboże zapełnia trzos

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 23-06-2012 09:10

Ok. 150 osób chcących odejść z rolnictwa w Pomorskiem może otrzymać w ciągu najbliższego roku pomoc w zdobyciu nowych umiejętności. Mają one pomóc w znalezieniu dodatkowego źródła dochodu. Proponowane są m.in. kursy prawa jazdy, kucharskie i bukieciarstwa.W ramach programu pt. "Nie tylko zboże zapełnia trzos - wsparcie dla osób chcących odejść z rolnictwa" w sumie ma być przeszkolonych 300 osób. W realizowanym od września ub. roku programie już wzięło udział ok. 150 osób. Na ten przeznaczono ok. 1,5 mln zł z funduszy unijnych.

Program będzie realizowany do czerwca przyszłego roku przez Pomorską Izbę Rolniczą i Bałtycką Agencję Rozwoju Regionalnego.

Koordynatorka projektu, Anna Król z Pomorskiej Izby Rolniczej w Pruszczu Gdańskim powiedziała, że "pomoc otrzymują osoby, które są rolnikami lub domownikami rolnika w woj. pomorskim i chcą odejść z rolnictwa lub mieć dodatkowe źródło dochodu". Założeniem jest, by w projekcie w sumie wzięło udział 180 kobiet i 120 mężczyzn.

Poinformowała, że w ramach projektu proponowane są zajęcia w zakresie doradztwa zawodowego. - W ciągu 10 godzin indywidualnych zajęć oraz dwudniowych warsztatów grupowych uczestnicy poznają swoje preferencje zawodowe oraz tworzą indywidualny plan działania na najbliższe lata - wyjaśniła. - Po tych zajęciach powinien powstać plan, co taka osoba mogłaby robić poza rolnictwem; czy chce np. rozpocząć działalność gospodarczą lub szukać pracy - dodała.

Dla osób planującym rozpoczęcie działalności organizowane są zajęcia z zakresu przedsiębiorczości. Oferowane są też zajęcia mające pomóc w poszukiwaniu pracy na pomorskim rynku.

W ramach projektu organizowane są także kursy zawodowe. Dla kobiet przeważnie proponowane są kursy: kucharski, bukieciarstwa i wizażu, a dla mężczyzn: prawa jazdy kat. C i operatora maszyn ciężkich (koparko - ładowarki). Kursy odbywają się w czterech ośrodkach na terenie województwa: w Chojnicach, Lęborku, Pruszczu Gdańskim i w Starym Polu.

- Ilość chętnych na niektóre kursy, np. prawa jazdy, często kilkakrotnie przekraczała liczbę dostępnych miejsc, bo to jeden z najbardziej popularnych kursów na wsi - wyjaśniła. Ponieważ ten kurs cieszył się największym powodzeniem, to fundusze na szkolenie w tym zakresie już się skończyły.

- Panowie wiedzą, że ukończone kursy prawa jazdy czy operatora maszyn ciężkich mogą się bardzo przydać i pomóc w znalezieniu pracy - dodała.

Zdobyte uprawnienia rolnicy często też wykorzystują do rozpoczęcia dodatkowej działalności pozarolniczej. - Kupują odpowiedni sprzęt i świadczą usługi sąsiadom - tłumaczyła. Wśród kobiet największym zainteresowaniem cieszą się kursy kucharski i bukieciarstwa.

- Mamy kurs kucharski, mogący się przydać np. w prowadzeniu działalności agroturystycznej, i panie chętnie to wykorzystują i zarabiają pieniądze - powiedziała.

Z badań organizatorów wynika, że przynajmniej jedna trzecia uczestników programu znajduje niezwiązaną z rolnictwem, dodatkową pracę albo rozpoczyna swoją działalność. - To dzięki temu, że mamy konkretne kursy, dające konkretne umiejętności - powiedziała Anna Król.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • jarki 2012-06-23 19:25:35
  musisz cię zapisać do związku zawodowego i jak będzie rządziła opozycja to mocno krzyczeć wtedy cię wezmą do partii i będziesz politykiem
  to droga wielu krzykaczy co jak zostali politykami to zamilkli jak rządzili
 • robert 2012-06-23 15:42:15
  A gdzie można ukończyć kurs na polityka lub na ministra to jest najepszy zawód.
 • zawiedziony UE 2012-06-23 11:08:28
  Następny przekręt .Niech każdy czyta dokładnie umowy jakie musi podpisać przed przystąpieniem na kurs bo o tym nikt nie mówi że po pierwsze należy zobligować się na odejście od płacenia KRUS a następnie podjąć prace w wyuczonym zawodzie .Nie wiem jak wyglądają obecnie \"papiery \" ale ja osobiście miałem podsuniętą deklarację że podejmę po ukończeniu kursu pracę nawet poza miejscem zamieszkania i nie koniecznie w swoim województwie bo jeśli nie to mogę być obciążony kosztami kursu .
  Następna spraw to wykorzystanie tych pieniędzy bo 1,5 mln zł na 300 zainteresowanych to na każdą osobę wypadnie po 5 tyś. zł to nawet wspomniany cieszący największym popytem kurs na prawo jazdy choć zapewne jest najdroższy to kosztuje połowę tej sumy więc co z resztą ?Czy nie lepiej takie dofinansowanie skierować do pracodawców pod warunkiem że udzielą potrzebnej praktyki i zatrudnią na jakiś ustalony okres co by dało wymierne korzyści dla gospodarki kraju ludzi tym zainteresowanych a i samych rolników którzy będą pracować a nie jak obecnie nabędą kwalifikacje które mogą sobie w buty włożyć bo bezrobocie jest i będzie kosmiczne .Myślę że takie pieniądze można wykorzystać w lepszy sposób a nie na kurs fryzjerstwa po którym osoba w najlepszym wypadku otworzy zakład skorzysta jeszcze z jakiegoś dofinansowanie by po roku go zamknąć bo ludzie nie będą korzystać z usług bo po prostu ich nie stać na tak zwaną \"Francję elegancję \" .
 • arszczecin 2012-06-23 10:39:13
  "W ciągu 10 godzin indywidualnych zajęć oraz dwudniowych warsztatów grupowych uczestnicy poznają... " DA DA DA....
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!