PRZEGLĄD PRASY: Porozumienie podpisały Związek Polskie Mięso, Polska Federacja Producentów Żywności, Krajowa Unia Producentów Soków, Stowarzyszenie Młynarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Spożywczy oraz Polish Vodka Association - pisze Beata Drewnowska. W najbliższym czasie do organizacji ma dołączyć kolejnych pięć liczących się w kraju organizacji reprezentujących producentów żywności. W sumie w radzie ma być ich prawie 20.

Rodzime firmy spożywcze doczekały się reprezentacji, która zamierza walczyć o ich interesy w kraju i za granicą. – Będziemy współpracować, ponieważ do tej pory przemysł spożywczy nie miał w naszym kraju wystarczająco silnej pozycji. Interesów sektora nie reprezentują w pełni ani Ministerstwo Gospodarki, ani resort rolnictwa, który zajmuje się przede wszystkim sprawami rolników – wyjaśnia Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Tymczasem, jak podkreślają założyciele rady, przemysł spożywczy jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Polski i Unii Europejskiej. Roczne obroty całego sektora wynoszą we Wspólnocie 836 mld euro. W Polsce ich wartość sięga 35 mld euro. W sumie w unijnym przemyśle zatrudnionych jest ok. 3,8 mln osób, z których 10 proc. pracuje w polskich przedsiębiorstwach.

W pierwszej kolejności rada chciałaby stworzyć strategię rozwoju eksportu polskich produktów spożywczych. – Przez ostatnie dwa lata nie udało się wprowadzić w życie ustawy o funduszach promocji żywności, która ułatwiłaby uzyskanie pieniędzy unijnych na cele promocyjne – podkreśla Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

Organizacje należące do rady nie zamierzają poprzestać na reklamowaniu polskiej żywności za granicą. Chcą również, aby wydziały ekonomiczne naszych ambasad stały sięcentrami informacji gospodarczej.

Zdaniem Witolda Choińskiego promocja nie wystarczy jednak, aby stworzyć korzystne warunki dla eksporterów: – Dla branży spożywczej ważne jest jak najszybsze wejście Polski do strefy euro, o co będziemy zabiegać.

Źródło : Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!