Porównywanie programów uniwersalnych ze specjalistycznymi nie ma chyba większego znaczenia. Najważniejsze, aby wybrana aplikacja spełniała oczekiwania użytkownika. Pewne różnice jednak istnieją. Dlatego warto z bliska przyjrzeć się programowi specjalistycznemu, stworzonemu dla profesjonalistów. Bez wątpienia takim programem jest System Zarządzania Gospodarstwem Hodowlanym „Obora”.

Dla kogo
Sama nazwa właściwie mówi już wszystko. Jest to komputerowy program przeznaczony dla hodowców bydła mlecznego. Wymagania sprzętowe dla tej aplikacji są niewielkie, dlatego nie trzeba się martwić zakupem nowego komputera. Konieczne jest jednak posiadanie systemu operacyjnego MS Windows.

Zapoznanie z „Oborą” najlepiej zacząć od ściągnięcia z Internetu wersji demonstracyjnej (www.zeto.olsztyn.pl), dzięki której dokładnie sprawdzimy wszystkie funkcje i możliwości programu pod kątem własnych potrzeb. Korzystanie z wersji demo jest legalne i bezpłatne. Większość producentów oprogramowania udostępnia wersje określone mianem demo lub trial. Są to programy z ograniczonym czasem korzystania, limitem uruchomień programu lub wyłączonymi niektórymi funkcjami.

Instalacja wersji demo jest szybka i bezproblemowa. Nawet mniej doświadczeni użytkownicy nie powinni mieć z tym problemów. Po uruchomieniu programu wyświetla się niewielka ramka – okno logowania. W wersji demo możliwy jest tylko jeden użytkownik, którego wybiera się z rozwijanej listy (w pole hasło nie należy nic wpisywać). Następna tabela to już okno główne. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że program jest trudny w obsłudze, ponieważ ma obszerne menu z dużą liczbą różnych funkcji. Na przykład rozwijając listę „Dane”, można szybko przenieść się do kart krów, jałówek, buhajów i całej obory. Po pewnym czasie jednak okazuje się, że obsługa nie jest skomplikowana, a dostępność do najważniejszych funkcji bardzo dobra.