"Po przeszło 8 godzinach akcji gaśniczej udało się zlokalizować ogień, czyli zapobiec jego dalszemu rozprzestrzenianiu się" - poinformował PAP w środę wieczorem oficer dyżurny kujawsko- pomorskiej straży pożarnej.

Trwa dogaszanie pogorzeliska, zdaniem strażaków będzie kontynuowane przynajmniej do czwartku rano.

"Na miejscu pożaru działa jeszcze 17 zastępów strażaków, którzy rozcinają zwalone konstrukcje i przeczesują pogorzelisko. Co pewien czas znajdują żarzące się i tlące różne materiały" - powiedział PAP w środę późnym popołudniem rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Rzecznik podkreślił, że w sąsiedztwie miejsca akcji ratowniczo- gaśniczej ustawiono kontener, w którym wydawane są posiłki i napoje dla strażaków. Sprowadzono też przenośne toalety.

Ogień wybuchł we wtorek wieczorem w magazynie z kartonami, a następnie rozprzestrzenił się na połączoną z nim halę produkcyjną. Pożar objął powierzchnię 12 tys. metrów kwadratowych. Wskutek pożaru runął dach i część ścian budynku o metalowej konstrukcji.

Największym niebezpieczeństwem była groźba wybuchu zbiornika z 5 tonami amoniaku, który znajdował się w sąsiedztwie płonącego budynku. Strażacy zapobiegli eksplozji przez schładzanie zbiornika strumieniami wody i rozstawienie wokół niego tzw. kurtyn wodnych.

"Na razie nie wiemy, co mogło być przyczyną pożaru, który był jednym z większych w ostatnich latach w Polsce. Nieznana jest też wysokość strat" - zaznaczył Frątczak.

W akcji dotychczas uczestniczyło ponad 400 strażaków różnych jednostek ratowniczo-gaśniczych województwa kujawsko-pomorskiego. Dwóch z nich doznało lekkich zranień, a kilku innych - po długotrwałych pracach w aparatach tlenowych - skorzystało z pomocy służb medycznych, które przez cały czas były w pobliżu.

Toruński Drosed wchodzi w skład Grupy Drosed, która ma swoje zakłady też w Siedlcach, Tomaszowie Mazowieckim, Międzyrzeczu Podlaskim i Warszawie. Grupa Drosed zatrudnia ponad dwa tysiące pracowników. Produkuje rocznie ponad 80 tys. ton produktów gotowych, z czego 25 proc. przeznaczane jest na eksport. Roczne obroty sięgają 616 mln zł.

Grupa Drosed należy do francuskiej Grupy LDC, która jest jednym z liderów europejskiego rynku branży drobiarskiej, o obrotach w wysokości 1,47 mln euro.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!