PRZEGLĄD PRASY: W ciągu najbliższych lat ceny piwa na świecie wzrosną nawet o 7-8 proc. - szacuje Departament Rolnictwa USA – pisze Marcin Marczak.

Przyczyną wyższych cen piwa jest malejąca produkcja jęczmienia, zboża niezbędnego do warzenia piwa. W tym roku światowe zbiory jęczmienia wyniosą 138 mln. ton i będą o 10 proc. niższe niż jeszcze dwa lata temu. Z powodu wysokich cen ropy od jęczmienia bardziej opłacalna jest uprawa roślin wykorzystywanych do produkcji biopaliw.

Cena jęczmienia w USA skoczyła o 80 proc. w ciągu roku i jest najwyższa od 11 lat W Europie za najwyższe od sześciu lat ceny zbóż odpowiada zeszłoroczna susza. W tym roku zmorą piwowarów może okazać się zbyt deszczowe lato. W Polsce cena jęczmienia browarnianego dochodzi do 660 zł. za t., to blisko 90 zł. więcej niż przed rokiem. Drożeje też używane do produkcji puszek aluminium, które masowo wykupują Chińczycy - ubolewa Paweł Kwiatkowski, rzecznik Kompanii Piwowarskiej.


WIELKA BRYTANIA Czołowy browar Scottish & Newcastle podniósł w marcu ceny swych napojów o 3,9 proc.

STANY ZJEDNOCZONE W ciągu roku cena pól litra piwa skoczyła średnio o 3,8 proc. Z powodu zmniejszonej podaży beczułek w niektórych lokalach zaczyna brakować piwa z beczki

HOLANDIA W lutym szefowie Heinekena zapowiedzieli, że mogą podnieść ceny piwa o 7-8 proc.

NIEMCY Za litr bursztynowego napoju rozlewanego podczas zeszłorocznego Oktoberfest trzeba było zapłacić równowartość 10,9 dol. czyli o dolara więcej niż w 2005 r.

POLSKA Kompania Piwowarska w kwietniu podniosła cenę piwa o 2 proc. Napój może jeszcze zdrożeć po zbiorach jęczmienia

Źródło: Newsweek

Podobał się artykuł? Podziel się!