W piątek w Sejmie trwa debata rolna nad informacją ministra Marka Sawickiego o sytuacji w rolnictwie.

Zdaniem posła przy ocenie sytuacji wsi należy uwzględnić fakt korzystania przez rolników ze środków unijnych. Poseł przypomniał, że na cały Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-13 przeznaczono 17,4 mld euro. Zakontraktowanych jest już 63 proc. tych środków na kwotę ok. 44 mld zł, a 24 mld zł - to płatności zrealizowane do tej pory. Kolejne 9,33 mld zł ma zostać wypłacone do końca roku - wyliczał Klim.

- To nie jest zasługa polityków, to wynik odwagi, przedsiębiorczości polskich rolników, którzy sięgnęli po te środki, żeby zmodernizować polską wieś - mówił. - Trzeba się pokłonić przed polskimi rolnikami, że decydują się unowocześniać swoje gospodarstwa - dodał.

Przypomniał, że celem wszystkich jest wyrównywanie jakości życia między miastem a wsią. Rząd Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka przywiązuje dużą wagę do rozwoju obszarów wiejskich, dróg, zakładania szerokopasmowego internetu na wsi - podkreślał poseł PO.

- Polskie rolnictwo potrzebuje rozwoju rynków hurtowych, rynków rolnych, rynków zbytu. Rolnik wie, że teraz nie sztuką jest wytworzyć, ale sprzedać - podkreślał.- Kluczowe w tym łańcuchu jest przetwórstwo rolno-spożywcze i to jest właściwy drogowskaz dla rozwiązania części problemów rolnictwa - dodał.

Przypomniał, że obecnie polskie obroty handlowe żywnością - to 2,3 mld euro przewagi eksportu nad importem.

Podobał się artykuł? Podziel się!