Ogólnopolski konkurs Agroliga organizowany jest od 15 lat, aby promować najlepszych polskich rolników i firmy związane z rolnictwem. Pierwszy etap wyłania Wojewódzkich Mistrzów, którzy następnie reprezentują swoje regiony na etapie centralnym. – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie jest organizatorem podlaskiego finału, konkursu promującego osiągnięcia i możliwości laureatów, a ich przykład działa mobilizująco na innych – mówi dyrektor ośrodka Mirosława Jaroszewicz-Łojewska. 

Województwo podlaskie określane jest mianem „zielonych płuc Polski” i słynie przede wszystkim z produkcji mleka. Dlatego ten potencjał należy wykorzystać – podkreślał podczas inauguracji wojewódzkiego etapu konkursu prof. Bogusław Plawgo z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości z Łomży. Należy promować rolnictwo i polski sektor spożywczy, mleko i sery, pokazując przy tym podlaskich rolników i firmy działające w tym rejonie. Również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że ciężka praca rolnika powinna być doceniana, a dzięki takim konkursom można je promować i wspierać. – W ostatnich latach wiele w podlaskim rolnictwie się zmieniło i mamy czym się pochwalić. Mam nadzieję, że jednym z głównych motorów rozwoju województwa podlaskiego będzie właśnie rolnictwo, a ciężka praca w tej branży przyniesie wymierne efekty – dodał Paszkowski.

Kto wygrał
Mistrzami Podlaskiej Agroligi zostali  Renata i Bogdan Zakrzewski z Lizyny Nowej. Prowadzą oni gospodarstwo o powierzchni 100 ha,  z czego połowa to grunty orne, a w strukturze zasiewów dominuje kukurydza na kiszonkę. Pozostałe 50 ha to użytki zielone, co wiąże się bezpośrednio ze specjalizacją gospodarstwa – produkcją mleka. Obecnie stado podstawowe liczy 180 sztuk bydła (krowy rasy NCB z domieszką krwi HF), w tym 100 sztuk krów mlecznych w oborze wolnostanowiskowej. Rolnicy bardzo dbają o wysoką jakość, w 2006 r. sprzedali do SM Mlekovita 780 tys. litrów mleka w klasie ekstra.