Forum internetowe to miejsce służące do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach. Tak mniej więcej brzmi definicja tych specyficznych stron internetowych. Każdy większy portal cieszący się określoną, niemałą popularnością wśród internautów, decyduje się na uruchomienie takiego forum. Taki krok pozwala na umieszczanie wypowiedzi użytkowników witryny i prowadzenie dłuższych dyskusji między zainteresowanymi.

Co wolno wojewodzie…
Zanim jednak przystąpimy do korzystania z tego rodzaju źródła informacji, trzeba poznać swoje prawa, obowiązki i zakazy. Istnieje nawet kilka specyficznych pojęć charakterystycznych dla forów dyskusyjnych. Aby móc w pełni korzystać z określonego forum internetowego, należy się najpierw na nim zarejestrować. Nie jest to skomplikowane i wystarczą do tego adres e-mail, nazwisko i wymyślone hasło. Tak zarejestrowana osoba określana jest mianem użytkownika. Użytkownik ma prawo czytać (często użytkownicy niezarejestrowani, czyli goście, mogą tylko czytać) i pisać własne wiadomości (wiadomość na forum nazywana jest postem). Ograniczony jest jednak pewnymi zasadami, o których można przeczytać w regulaminie forum (każde szanujące się forum ma specjalny dział, w którym jest tylko i wyłącznie regulamin). Stróżami przestrzegania regulaminu są administrator i moderator. Im większe forum, tym więcej moderatorów, ponieważ ich zadaniem jest przeczytać dosłownie każdy post umieszczony przez użytkownika. Muszą sprawdzić, czy nie narusza on w żaden sposób regulaminu, gdyż w przeciwnym wypadku użytkownik otrzymuje ostrzeżenie (szczególnie obraźliwy post może zostać usunięty). W niektórych sytuacjach ostrzeżenie okazuje się zbyt delikatną karą, wówczas moderator może nawet zbanować użytkownika, czyli uniemożliwić mu dostęp do forum. Są to jednak zdarzenia, można powiedzieć, wyjątkowe.

Poza regulaminem jest jeszcze jeden stały dział (nie na wszystkich forach) – FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania (z języka angielskiego Frequently Asked Question). Ten dość specyficzny dział powstaje o wiele później niż samo forum, ponieważ te „najczęściej zadawane pytania” muszą najpierw zostać zadane. Część forów internetowych zastępuje nazwę FAQ inną.