PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pomoc z sieci

W tym sezonie państwowa inspekcja ochrony roślin i nasiennictwa uruchomiła nowy internetowy system sygnalizacji agrofagów. W stosunku do poprzedniego zaszły zasadnicze zmiany.Na stronach Internetowego Systemu Sygnalizacji Agrofagów (ISSA) można prezentować pełniejszą informację, a po zakończeniu sezonu uzyskiwać dokładne dane. Raporty będą dostępne dla wszystkich, którzy są zainteresowani analizą danych sygnalizacyjnych (instytutów, uczelni rolniczych, studentów itd.). 

Wzrastające zainteresowanie

Coraz powszechniejszy dostęp rolników do Internetu spowodował, że z roku na rok zwiększa się popularność tego sposobu powiadamiania o zagrożeniach powodowanych przez agrofagi. W roku bieżącym Inspekcja odnotowała ponad 60 000 odwiedzin na stronach sygnalizacyjnych (po trzech latach sygnalizacji internetowej ponad 300 000 odwiedzin).

Sygnalizacja jest ważnym zadaniem realizowanym przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Art. 4. ust. 2 Ustawy o ochronie roślin mówi, iż w przypadku stwierdzenia zagrożenia rozprzestrzenienia się organizmu niekwarantannowego lub możliwości wywołania przez niego strat gospodarczych wojewódzki inspektor informuje zainteresowane podmioty, za pośrednictwem dostępnych środków przekazu, o sposobach i terminach zwalczania tego organizmu. Podstawą realizacji tych zadań jest prowadzenie przez pracowników jednostek terenowych Inspekcji systematycznych lustracji upraw pod kątem poszczególnych agrofagów podczas całego okresu wegetacji. Prowadzone są także obserwacje fenologiczne dotyczące np. pory zakwitania różnych gatunków roślin czy też pojawianie się liści na roślinach wskaźnikowych. Ma to znaczenie przy określaniu potrzeb i terminów zabiegów ochronnych.

Oprysk w porę

Właściwy termin wykonania zabiegu, obok prawidłowego doboru środka ochrony roślin, jest podstawowym czynnikiem wpływającym na jego skuteczność. Na przykład przy użyciu żółtych naczyń prowadzi się odłowy chowaczy łodygowych i słodyszka rzepakowego. Na podstawie uzyskanych w ten sposób danych, w wypadku wystąpienia zagrożenia, jednostki terenowe Inspekcji sygnalizują rolnikom potrzebę wykonania zabiegu.

Obecnie podstawowym medium służącym do przekazywania informacji sygnalizacyjnych są globalna sieć i Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów.System ISSA jest powszechny, dostępny dla wszystkich użytkowników Internetu. Do korzystania z niego wystarczy posiadać zwykłe łącze internetowe. Dostęp do systemu znajduje się na stronie Inspekcji www.piorin.gov.pl lub pod adresem bezpośrednim: http://piorin.gov.pl/sygn/start.php. Obserwacje sygnalizacyjne prowadzone są we wszystkich gminach. W systemie sygnalizacji termin rozpoczęcia zabiegów podawany jest dla danego powiatu. Jeśli jednak terminy zabiegów w poszczególnych gminach są różne, informacja taka także zostaje zamieszczona.

Sygnalizacją internetową objęte są wszystkie uprawy i agrofagi mogące mieć gospodarcze znaczenie i które potencjalnie mogą wystąpić na terenie wszystkich powiatów w Polsce.

Cztery kroki

Korzystanie z systemu sygnalizacji jest bardzo proste, należy wykonać kilka opisanych poniżej czynności (kroków):

Krok pierwszy: Po wejściu nastronę Inspekcji (www.piorin.gov.pl) należy kliknąć na wyraz „Sygnalizacja”.

Krok drugi: Pojawia się strona startowa systemu sygnalizacji. Aktywna mapa Polski podzielona jest na województwa, wystarczy kliknąć na wybrane województwo.

Krok trzeci: Po wybraniu województwa pojawia się jego mapa w podziale na powiaty. Jest to także aktywna mapa i wystarczy przesunąć myszkę na wybrany powiat i kliknąć.

Typowa strona sygnalizacyjna wygląda tak jak poniżej. Na samej górze znajduje się napis Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, obok znajduje się logo inspekcji. Widoczna jest także aktualna data. Wszystkie rośliny wymienione są alfabetycznie. Pod każdą z nich znajdują się agrofagi, które w danym roku podlegają sygnalizacji. Przy każdym z nich widnieje odpowiedni napis. I tak: gdy komunikat jest już nieaktualny i minął termin zabiegu, pojawia się informacja – „Termin zabiegu minął”. Jeśli komunikat jest aktualny, wtedy wyświetla się napis –„Komunikat aktywny”, po kliknięciu na nazwę agrofaga pojawi się strona ze szczegółami dotyczącymi zabiegów ochronnych. Napis „Brak sygnalizacji” informuje, że w danym dniu nie ma jeszcze potrzeby przeprowadzania zabiegu.Przycisk „Powrót” umożliwia cofnięcie się do poprzedniej strony.

Krok czwarty: W swoim powiecie należy wskazać nazwę agrofaga, klikając na niego. Otrzymuje się stronę ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi danego agrofaga (choroby lub szkodnika), w tym termin rozpoczęcia zabiegu i zalecenia jego zwalczania.

Autor pracuje w Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie

Źródło: Farmer 11/2008

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!