Załoga odblokowała magazyny cukru.

Porozumienie w sprawie warunków zwolnienia 102-osobowej załogi likwidowanej cukrowni Ostrowite podpisali w czwartek wieczorem przedstawiciele właściciela - British Sugar Overseas Polska (BSO Polska) oraz załogi cukrowni. Jak poinformowano po zakończeniu spotkania, każdy z pracowników otrzyma 16 pensji tytułem odszkodowania za utratę pracy w zamykanej cukrowni.

Oznacza to, że średnio każdy ze zwalnianych z końcem stycznia otrzyma po około 68 tys. zł. Podpisanie porozumienia zakończyło blokadę magazynów z 10 tys. ton cukru, których protestujący pracownicy nie pozwalali właścicielowi opróżnić.

Początkowo załoga, oprócz przewidzianych prawem półrocznych odpraw, domagała się wypłaty 18-miesięcznego wynagrodzenia, a zarząd zgadzał się jedynie na sześć dodatkowych pensji.

Zarząd BSO Polska ogłosił decyzję o zamknięciu Cukrowni Ostrowite 4 stycznia. Jako uzasadnienie wskazano konieczność ograniczenia przez spółkę produkcji cukru o 13,5 proc., co zostało podyktowane reformą rynku cukrowniczego w UE.

Produkcja cukru z Cukrowni Ostrowite ma zostać przeniesiona do nowocześniejszej i bardziej wydajnej fabryki BSO Polska w Glinojecku (Mazowieckie).

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!