Winnica Lubuska sp. z o.o. w Zaborze będzie zarządzała winnicą i pozyskiwała fundusze unijne na jej rozwój. Trwają negocjacje w sprawie wysokości kapitału początkowego.

Chęć przystąpienia do przedsięwzięcia wyraziły już: Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku, Gmina Zabór, Lokalna Grupa Działania Między Odrą a Bobrem, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa "Winnice Lubuskie" i Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie, a 18 doświadczonych winiarzy jest zainteresowanych uprawą gruntów w Zaborze. Do końca maja ma powstać Program Odradzania Tradycji Winiarskiej, określający kierunki rozwoju winnicy.

Idea zrodziła się w 2010 roku. Rok później Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie podpisała akt notarialny, na mocy którego stała się właścicielem 35 ha ziemi przekazanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Uprawie winorośli sprzyja tam ukształtowanie terenu - południowo-zachodnie nachylenie stoku - i optymalne warunki klimatyczne.

Od 2011 r. trwają prace agrotechniczne, a wiosną 2013 r. planowane są pierwsze nasadzenia. Plonów można spodziewać się jesienią 2017 r.

Utworzenie winnicy w Zaborze będzie kosztowało ok. 10 mln zł. Badania i użyźnianie gleby pochłoną 260 tys. zł - ten wydatek pokryje samorząd województwa. Na nasadzenia dzierżawcy winnicy będą musieli przeznaczyć ok. 3,3 mln zł. Powstanie tam również infrastruktura badawcza i służąca promocji.

Planuje się budowę linii produkcyjnych wina, zaplecza i sal konferencyjnych. 5 mln zł na te cele będzie pochodzić z Lubuskiego Programu Operacyjnego, czyli funduszy unijnych. Pozostałe wydatki związane z założeniem winnicy szacowane są na ok. 500 tys. zł (ogrodzenie, studnie, podział geodezyjny, sprzęt do uprawy).

Winnica Lubuska to przedsięwzięcie mające służyć odradzaniu tradycji winiarskich regionu, które sięgają XII w. Ma także stać się atrakcją turystyczną regionu. Powstanie tam ścieżka edukacyjna, wytwórnia win z miejscem na degustację oraz indywidualne piwniczki.

- Odradzanie tradycji winiarskich jest naszym priorytetem. To nasz najważniejszy produkt turystyczny, który sprawia, że Lubuskie jest rozpoznawalne. Wino i winiarstwo wzbudza pozytywne emocje - powiedziała marszałek Elżbieta Polak. Dodała, że nie jest to projekt, który wyszedł od samorządu, lecz od samych mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!