Najwięcej produktów z unijnym znakiem jakości mają Włochy, Francja zarejestrowała ich 183, Hiszpania - 149, ale już Czechy wyprzedzają nas na unijnej liście tylko jednym produktem.
W unijnym systemie Chronionych Oznaczeń Geograficznych jest 479 produktów (14 z Polski), jako Chroniona Nazwa Pochodzenia zapisano 515 produktów (w tym 6 z Polski), a jako Gwarantowana Tradycyjna Specjalność wpisano na listy 36 produktów, w tym 8 z Polski.


Czy warto zabiegać o uzyskanie wpisu na unijne listy? Z pewnością tak, daje to bowiem ochronę produktu. ChNP, ChOG, GTS to znaki, których mogą używać tylko zarejestrowane produkty. Nazwa zarejestrowana nie może być bezpośrednio i pośrednio wykorzystywana w celach komercyjnych dla produktów nieobjętych rejestracją, o ile produkty te nie są porównywalne do zarejestrowanych pod tą nazwą lub jeśli stosowanie nazwy pozwala na czerpanie korzyści z renomy nazwy chronionej. Nazwy tych produktów są chronione przed wszelkim nadużywaniem, imitacją lub przywołaniem ich, nawet jeśli wskazane jest prawdziwe pochodzenie produktu lub jeśli chroniona nazwa została przetłumaczona lub jeśli towarzyszy jej określenie takie jak: „rodzaj", „typ", „na sposób", „imitacja" itp. Produkty te są chronione też przed wszelkim innym nieprawdziwym lub wprowadzającym w błąd określeniem miejsca pochodzenia lub wytwarzania, właściwości lub podstawowych cech produktów, znajdującym się na opakowaniu zewnętrznym lub wewnętrznym, w materiale reklamowym lub dokumentach odnoszących się do danego produktu, jak również stosowaniem opakowań mających stworzyć fałszywe wrażenie co do jego pochodzenia.


Nie można więc produkować minioscypka, scypka, fetikosa, sera typu feta czy kiełbasy lisickiej drobiowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!