Po tak dziwnej zimie już chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że aura może zawsze zaskoczyć. Wiadomo, nie zawsze negatywnie, ale jednak najczęściej. Mając informację o jej najbliższym przebiegu, można tak zaplanować prace w gospodarstwie, aby skutki kaprysów pogody były możliwie najmniej odczuwalne.

Telewizyjna prognoza pogody ma swoje wady i zalety. Zaletą jest to, że wystarczy pamiętać, o której godzinie jest emisja programu, a później już tylko obejrzeć. Niestety, nie zawsze dane pogodowe przekazywane przez „pogodynkę” sprawdzają się w stu procentach. Na domiar złego bardzo często prognozy w telewizji są zbyt mało dokładne. Jest to niewątpliwie problem, ale taki, który można szybko rozwiązać. Z pomocą, po raz kolejny, przychodzi wirtualna sieć informacyjna – Internet.

Każdy z większych portali ogólnoinformacyjnych, takich jak Wirtualna Polska czy Onet.pl, ma dział poświęcony prognozie pogody. Większości internautom to zapewne starcza, ale dla rolników może być za mało szczegółowe. Istnieją jednak portale poświęcone tylko prognozie pogody. Za ich pomocą można dowiedzieć się, czy jutro będzie padać deszcz, z jaką siłą będzie wiał wiatr lub jakie będzie ciśnienie. Niby nic szczególnego, gdyby nie fakt, że taką dokładną prognozę można poznać dla własnej gminy!

Magia liczb
Jeśli ktoś jest zainteresowany dokładną prognozą pogody dla określonej gminy, koniecznie musi odwiedzić Numeryczną Prognozę Pogody. Do głównych zalet tego rozbudowanego serwisu należy niesamowita prostota obsługi i konkretność zawartych w nim informacji. Wpisując odpowiedni adres w przeglądarce internetowej, otworzy się błękitna strona, na której, w centralnym punkcie znajduje się rozwijana lista polskich miast, dla których za pomocą jednego kliknięcia przyciskiem myszki można wywołać tak zwany meteogram. Ale o nim za chwilę. Z lewej strony witryny znajduje się mapka Polski, działająca w identyczny sposób – wystarczy kliknąć na wybrane miejsce i wyświetli się meteogram. Poniżej znajduje się odnośnik do szczegółowej listy gmin. Wystarczy wybrać województwo i znaleźć poszukiwane miejsce. I znów – jeden klik – i wyświetli się meteogram. Wspomniany już kilka razy meteogram graficznie przedstawia wszystkie najważniejsze informacje pogodowe na najbliższe trzy dni: temperatura uśredniona i odczuwana, wilgotność względna, opady deszczu i śniegu, poziom ciśnienia, prędkość i kierunek wiatru, wysokość chmur – wszystko to ciekawie i kolorowo przedstawione. U góry strony głównej serwisu znajduje się aktualny komentarz synoptyka – to bardzo dobry pomysł.