Wypełnianie wniosków czy prowadzenie Ksiąg Rejestracji Zwierząt nie jest zadaniem prostym, a już na pewno zajmuje dużo czasu. A tego rolnikowi zawsze brakuje. Co zrobić, aby nie zarywać nocy i nie denerwować się, czy dokumenty zostały dobrze wypełnione? Można zainstalować program AgroSystem na domowym komputerze.

AgroSystem jest kontynuacją programu „Dopłaty bezpośrednie”, który powstał jesienią 2003 roku. Pierwsza wersja programu powstała 3 lata później, w styczniu 2006 roku, dlatego użytkownicy nie muszą się obawiać o jego aktualność. Co więcej, aplikacja ta wciąż jest rozwijana i wraz z początkiem przyszłego roku zostaną dodane kolejne jej moduły. Czym są te moduły? To ważne pytanie, bowiem AgroSystem składa się właśnie z nich. Odpowiedź jest jednak bardzo prosta. Moduły to tematyczne części systemu, np.: moduł „Wnioski” (część programu związana z wypełnianiem wniosków) czy moduł „Księgi zwierząt” (za pomocą tego modułu można prowadzić Księgi Rejestracji Zwierząt). Obecnie program składa się z czterech modułów (ramka).

Co na początek
Aby skorzystać z dobrodziejstw AgroSystemu, potrzebny jest komputer (stacjonarny lub przenośny) i system operacyjny MS Windows. Producent zapewnia, że aplikacja będzie działać na wszystkich systemach począwszy od Windowsa 98 SE (druga, poprawiona edycja popularnego niegdyś systemu), skończywszy na Windowsie XP. Testy na najnowszym systemie Windows Vista już trwają.

Instalacja jest prosta i nie sprawi trudności nawet mniej doświadczonym użytkownikom. Po uruchomieniu programu użytkownika wita sympatyczna krowa – logo programu. Ekran aplikacji składa się z dwóch okien. W pierwszym, które znajduje się po lewej stronie, umiejscowione jest dwupoziomowe menu podzielone na grupy (grupy danych). W drugim oknie wyświetlają się tabele danych (wywołane z menu). Poza tym po prawej stronie znajdują się zakładki umożliwiające szybki dostęp do określonych funkcji. Można tu znaleźć terminarz, zegar czy przeglądarkę stron internetowych.