Len to nie tylko tradycyjna uprawa polska, ale - dzisiaj - jeden z „najciekawszych, nowoczesnych surowców do przetwórstwa rolnego, zarówno w zakresie tradycyjnego przemysłu włókienniczego, ale także – co jest może ważniejsze – w zakresie biotechnologii i wykorzystania biomedycznego” – przekonywał Grzegorz Spychalski.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich opracował program rewitalizacji uprawy lnu. - Stworzyliśmy go zresztą z inicjatywy ministerstwa rolnictwa i wspólnie z Polską Izbą Lnu i Konopi – mówił dyrektor. W jego opracowaniu wzięli też udział przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. -  Program obejmuje te oba filary, dotyczące funkcjonowania i wykorzystania lnu. Z jednej strony jest to tradycyjna, klasyczna uprawa z odtworzeniem właśnie tego bardzo ciekawego, pracochłonnego sposobu uprawy rolniczej, a z drugiej strony jest drugi filar tego programu to biotechnologia i nowoczesne zastosowanie lnu.

Oba te aspekty są istotne.

- My, jako instytut produkujemy dzisiaj olej lniany o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych i wytwarzamy produkty nowoczesne, o charakterze wspierającym właśnie zastosowania biomedyczne. To także proponujemy w programie rewitalizacji. A więc z jednej strony odtworzymy klasyczną uprawę, a z drugiej strony zaproponujemy nowoczesne, biotechnologiczne wykorzystanie lnu w zupełnie innych aspektach. Także m.in. w aspektach farmaceutycznych i medycznych.

Przygotowany program obejmuje uprawę i zastosowanie roślin:

- Program, który ma charakter od surowca czyli od analiz odmian – my, jako instytut, jesteśmy właścicielami w tej chwili dziewięciu odmian lnu włóknistego i czterech odmian lnu oleistego. One też się tutaj znajdują. Jesteśmy gotowi do tego, aby taki cykl – od produkcji surowca aż po zastosowania biomedyczne, nowoczesne zastosowania komercyjne – również zaproponować.

Podobał się artykuł? Podziel się!