Poinformował o tym wiceminister skarbu Krzysztof Żuk. "Chcemy w tym roku zamknąć te sektory, które nie są dla nas strategiczne" - powiedział Żuk.

"Myślę, że jest to możliwe, na przeszkodzie mogłyby ewentualnie stanąć względy formalne" - dodał, odpowiadając na pytanie, czy możliwe jest zakończenie w tym roku prywatyzacji Polmosów.

Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza sprywatyzować Polmosy poprzez sprzedaż inwestorowi i rezygnuje z wcześniejszych planów utworzenia Polskiej Grupy Spirytusowej.

Zdaniem Żuka, najwcześniej, w ciągu dwóch tygodni, może zakończyć się postępowanie prywatyzacyjne Polmosu w Łodzi.

Obecnie w procesie prywatyzacji tego przedsiębiorstwa bierze udział jeden inwestor - Destylarnie Warmińskie Dystrybucja Sp. z o.o., który odpowiedział na zaproszenie do rokowań ogłoszone przez resort skarbu w czerwcu 2007 roku. Według informacji MSP, wynegocjowane zostały warunki transakcji i parafowany projekt umowy sprzedaży.

"Inwestor rozmawia jeszcze z urzędem skarbowym, poprosił go o określenie wartości, do której będzie odpowiadał za zobowiązania" - powiedział Żuk.

"My również chcemy w tym uczestniczyć i do końca tygodnia będziemy mieli swoje stanowisko. Liczymy na to, że w przyszłym tygodniu lub za dwa tygodnie sprawa Polmosu w Łodzi byłaby zakończona" - dodał.

Wiceminister ocenił, że w lutym możliwe są rozstrzygnięcia w sprawie prywatyzacji Szczecińskiej Wytwórni Wódek Polmos.

W odpowiedzi na zaproszenie do rokowań, ogłoszone przez MSP w październiku 2007 roku, wpłynęło 7 ofert wstępnych na zakup spółki, z których do dalszego etapu zostały dopuszczone trzy firmy: The Brand Distillery Ltd, NORBLIN-BTA Sp z o.o. oraz Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Ogólnokrajowe Unix Sp z o.o.

Termin złożenia oferty wiążącej przez te spółki upływa 15 stycznia. Skarb Państwa może zaoferować do sprzedaży 82,35 proc. akcji tej spółki.

Ministerstwo skarbu przygotowuje także prywatyzację Zakładu Badawczo - Rozwojowego Polmos w Koninie i ocenia, że ten proces jest już bardzo zawansowany. Skarb Państwa może zaoferować 85 proc. akcji spółki.

Natomiast Polmos w Sieradzu zagrożony jest ogłoszeniem upadłości. "W przypadku Sieradza grozi nam ogłoszenie upadłości" -powiedział Żuk.

Resort skarbu podjął kolejną już próbę prywatyzacji Zakładów Przemysłu Spirytusowego w Sieradzu w kwietniu 2007 roku. Ofertę wiążącą złożyła wówczas firma Edenbrae Group Limited z Glasgow. Według informacji resortu, wynegocjowane zostały warunki transakcji i parafowany projekt przedwstępnej umowy sprzedaży.

"Jednakże z uwagi na trudności w uzyskaniu od inwestora wymaganych dokumentów, potwierdzających jego wiarygodność finansową i dających gwarancję wywiązania się z wynegocjowanych zobowiązań, zawarcie umowy sprzedaży przedsiębiorstwa jest mało prawdopodobne" - głosi raport ministerstwa skarbu na temat przekształceń własnościowych w branży spirytusowej.

Ministerstwo przygotowuje też prywatyzację Polmosu w Toruniu, Józefowie i Bielsku Białej. Obecnie resort oczekuje na odbiór analiz przedprywatyzacyjnych.

"Rozważamy wspólnego inwestora dla Polmosów w Józefowie i Bielsku - Białej" - powiedział Żuk podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu państwa.

Według ministerstwa, jednym z argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem jest fakt, iż oba zakłady posiadają prawa do marki wódki "Extra Żytnia".

Wśród ośmiu Polmosów, nad którymi nadzór sprawuje Skarb Państwa, tylko jeden, W Bielsku-Białej, osiągnął zysk na koniec 2006 roku - było to 1,1 mln zł zysku netto, przy czym po III kwartałach 2007 roku spółka miała 550 tys. zł straty na poziomie netto.

Polmos w Szczecinie na koniec 2006 roku miał 7,2 mln zł straty netto, a na koniec III kwartału 2007 roku ponad 3 mln zł straty. Strata netto zakładu w Sieradzu wyniosła: na koniec 2006 roku niemal 6 mln zł, a na koniec III kwartału 2007 roku ponad 4 mln zł, natomiast przedsiębiorstwo w Łodzi miało odpowiednio 7,8 mln zł i 8,4 mln zł straty.

W trudnej sytuacji finansowej znajduje się także Warszawska Wytwórnia Wódek Koneser, która na koniec 2006 roku miała 9,9 mln zł straty.

W ubiegłym roku nieruchomości należące do Konesera zostały sprzedane funduszowi BBI Development NFI. Dzięki temu firma na koniec 2007 roku zanotowała 23,7 mln zł zysku netto.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!