Sytuację z gorzej działającym komputerem można porównać do ciągnika lub każdej innej maszyny, która wykonuje jakąś pracę. Zaniedbane urządzenie prędzej czy później zepsuje się lub – jak to jest w wypadku komputerów –zacznie gorzej pracować. Niewielu użytkowników komputerów, niestety, wie, że należy o nie dbać i od czasu do czasu poświęcić im trochę uwagi. Nie chodzi tu o zabiegi ściśle „informatyczne”. Sporo problemów może spowodować np. kurz i zbyt wysoka temperatura. Aby ułatwić korzystanie z komputera, „Farmer” przygotował krótki poradnik: „co zrobić, kiedy jest coraz wolniejszy”.

Problem: komputer od momentu wciśnięcia przycisku „power” o wiele dłużej uruchamia się niż wcześniej. Mozolne ładowanie się systemu windows. Zainstalowane programy znacznie wolniej się uruchamiają. Krótko mówiąc – komputer znacznie wolniej pracuje.

Przyczyna: Kurz w jednostce centralnej. Jednostka centralna to główna część komputera, w której mieszczą się wszystkie najważniejsze elementy (dyski twarde, płyta główna z procesorem, kości pamięci RAM, zasilacz, karta graficzna itd.). W większości komputerów na procesorze zamontowany jest wentylator, który jest dla niego mniej więcej tym samym, czym chłodnica dla silnika. Bardzo ważne, aby procesor miał określoną temperaturą. Zbyt wysoka może spowodować trwałe uszkodzenie procesora. W najnowszych komputerach wentylatorów może być znacznie więcej.

Najczęściej jednostka centralna jest zamknięta i postawiona pod biurkiem. Jeśli jest tam niewiele miejsca lub komputer stoi przy ścianie – nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a zatem temperatura w środku automatycznie wzrasta. Dodatkowym problemem jest kurz, który bez względu na umiejscowienie jednostki centralnej zaczyna się pojawiać już po kilku tygodniach użytkowania. Osiadając na łopatkach wentylatorów i innych elementach komputera, utrudnia ich pracę (wentylatory gorzej działają – następuje wzrost temperatury, grzeją się również inne elementy jak np. dysk twardy – jest to kolejne niepożądane zjawisko).
Rozwiązanie: Należy oczyścić komputer. Nie można jednak zapominać o tym, że jest to bardzo delikatne urządzenie, a zatem nie można używać do tego szczotek z twardym włosiem. Najlepiej przedmuchać komputer sprężonym powietrzem lub przeczyścić go miękkim pędzelkiem. Takie czynności trzeba wykonywać w miarę regularnie (na przykład co trzy miesiące).