Ostatnio opolskich specjałów na stoisku województwa mogli skosztować uczestnicy kwietniowych Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki "Agrotravel" w Kielcach. - Częstowaliśmy tradycyjnymi wędlinami, opolskimi miodami czy regionalnymi serami - poinformowała wicedyrektor departamentu rolnictwa i rozwoju wsi opolskiego urzędu marszałkowskiego Mariola Szachowicz.

W marcu tego roku z kolei na Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB w Berlinie Opolskie kusiło obecnym na każdych targach kołoczem śląskim i oleską śmietanówką, czyli trunkiem z alkoholem robionym na śmietanie.

Jak zapewniła Mariola Szachowicz, bogaty w promocję opolskich specjałów był też cały ubiegły rok. Kołocz, opolskie ciasteczka ze skwarek, kapusta kiszona z Bobrowy i olej głubczycki rzepakowy tłoczony na zimno były atrakcją opolskiego stoiska III edycji spotkań pt. "Lista Produktów Tradycyjnych", które odbyło się z inicjatywy ministerstwa rolnictwa i Międzynarodowych Targów Szczecińskich w Szczecinie. W sumie na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Opolszczyzna ma już 52 smaki.

Nie mogło też zabraknąć opolskich smaków na Międzynarodowych Targach Poznańskich Polagra Food "Smaki Regionów". Opolski urząd marszałkowski zorganizował na nich stoisko promocyjne w pawilonie "Smaki Regionów" we współpracy z Lokalną Grupą Działania (LGD) Górna Prosna i LGD Dolina Stobrawy. Wśród wystawionych w Poznaniu produktów były m.in. masło oleskie, chleb mleczny praszkowski i miody rudnickie. - Odnieśliśmy tam również sukces w konkursie. Województwo zdobyło dwie "Perły", czyli prestiżowe nagrody kulinarne - za zupę wodzionkę i panćkraut z żeberkami oraz cwaniaka karłowickiego, czyli nasz salceson - wyjaśniła Mariola Szachowicz.

W ramach promocji produktu tradycyjnego i dziedzictwa kulinarnego producenci przysmaków skupieni w sieci "Dziedzictwo Kulinarne Opolskie" wystawiali się też na Opolszczyźnie. Byli m.in. na majowych XI Międzynarodowych Targach Turystycznych "W Stronę Słońca" na opolskim Rynku, gdzie zorganizowano kiermasz produktów tradycyjnych i lokalnych oraz podczas sierpniowego III Festiwalu Opolskich Smaków.