PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Regionalne specjały na Liście Produktów Tradycyjnych

Województwo opolskie wprowadziło dotychczas 52 przysmaki na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która liczy już ponad 1000 pozycji. Do resortu przesłano w ostatnich tygodniach wnioski o dopisanie dwóch kolejnych specjałów.Jak poinformowała wicedyrektor departamentu rolnictwa i rozwoju wsi opolskiego urzędu marszałkowskiego Mariola Szachowicz w grudniu i styczniu wysłano do ministerstwa rolnictwa wnioski o dopisanie do listy regionalnych specjałów masła z Olesna i pikli, czyli przetworów warzywnych.

- Lada moment powinny one zostać dopisane do listy zamieszczonej na stronie ministerstwa - stwierdziła w rozmowie Szachowicz.

W roku 2011 na ministerialną listę zostało wpisanych pięć nowych produktów z Opolszczyzny. Były to anyżki, olej głubczycki rzepakowy, chleb mleczny praszkowski, pańczkraut, czyli kapustę kiszoną z ziemniakami oraz makówki opolskie.

Jednym z pierwszych specjałów zgłoszonych przez Opolszczyznę na Listę Produktów Tradycyjnych było ciasto "Jeż" - deser z masą z dodatkiem czarnej porzeczki, polany czekoladą i ozdobiony migdałowymi kolcami. Zgłosiło je koło gospodyń wiejskich z Kazimierza. Gospodynie udokumentowały, że od z górą trzydziestu lat "Jeż" jest na ich terenie wypiekany.

Wśród 52 opolskich specjałów wpisanych do ministerialnego rejestru - obok tradycyjnej opolskiej rolady wołowej z dodatkiem kiszonego ogórka, cebuli i boczku czy drożdżowego kołocza z makiem, serem lub jabłkiem i posypką - jest też np. ser domowy smażony z kminkiem, z czosnkiem, bez przypraw zwany dawniej "hauskyjzą", wytwarzany z twarogu z dodatkiem soli, kminku, czosnku.
Są również opolskie ciasteczka z wytapianych ze słoniny skwarek, czyli szpyrek; ścierka, nazywana przez niektórych zacierką, zaścierką czy sziulą - zupa z drobnych klusek gotowanych na mleku albo na wodzie oraz nalewka z kresowym rodowodem przygotowywana z zielonych orzechów.

Na ministerialną listę produktów regionalnych mogą być wpisywane produkty rolne, spożywcze i napoje spirytusowe. Ich jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikać muszą ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Muszą one też stanowić element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane, oraz być elementem tożsamości społeczności lokalnej. Za tradycyjne metody produkcji uznaje się metody wykorzystywane co najmniej od 25 lat.

Lista Produktów Tradycyjnych prowadzona przez ministerstwo rolnictwa służy promowaniu regionalnych specjałów. Powstała w 2005 r. Z ministerialnego rejestru opublikowanego na stronie resortu wynika, że do połowy stycznia 2013 r. znalazły się na niej już 1033 produkty. Najwięcej swoich lokalnych przysmaków mają na liście województwa: pomorskie (135 produkty), śląskie (131) i podkarpackie (112). Województwo opolskie wpisało na listę 52 produkty regionalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!