Na licznych stoiskach można porozmawiać o sposobach wytwarzania i spróbować takich produktów jak: sękacz sejneński, piernikowe chatki znad Mrogi, olej głubczycki rzepakowy tłoczony na zimno, andruty kaliskie, rogale świętomarcińskie, ser kozi łomnicki.

Dużym zainteresowaniem szczecinian cieszą się stoiska z produktami z ich regionu. Są to m.in.: ogórek kołobrzeski i kiszony jeziorowy, miód Drahimski, kapusta kiszona z beczki, paprykarz szczeciński, paszteciki szczecińskie i wino ze śliwek.

Podstawą do wpisania na listę produktów regionalnych jest wysoka jakość lub wyjątkowe cechy, wynikające ze stosowania tradycyjnych metod wytwarzania, wykorzystywanych od co najmniej 25 lat. Produkty te są wytwarzane najczęściej z regionalnych surowców, mają tradycyjny skład. Listę tworzy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Produkt, który znalazł się na niej, jest prawnie chroniony.

Wpisu dokonują urzędy marszałkowskie. Na liście jest już ponad 850 różnych wyrobów, m.in. dania mięsne, zupy, ciasta, sery, nalewki czy pierogi.

W Zachodniopomorskiem na listę wpisano 10 takich produktów. W województwach: śląskim, pomorskim czy podkarpackim zarejestrowano już po ponad sto takich produktów.

Impreza w ramach "Pikniku nad Odrą" zakończy się w niedzielę.

Imprezę "Lista Produktów Tradycyjnych" współorganizują Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, a patronat nad nią objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!