Kozyrowie zrobili to, co w wyjątkowej okolicy czyni wielu: szczególne warunki przyrodnicze miejscowości podporządkowali potrzebom własnej firmy. Albo - jak kto woli - rozpoczęli działalność, na jaką pozwalała okolica i sytuacja, w której przyszło im żyć.

PENSJONAT, JAKICH MAŁO

Zaczynali od trzech pokoi na poddaszu własnego domu. Potem osiem pokoi w domu po babci zamieniło się w dom wczasowy. Już wiedzieli, że pomysł jest dobry. Skorzystali z unijnych pieniędzy i wybudowali dom wczasowy nad zalewem w Majdanie Sopockim. To był strzał w dziesiątkę: ściągnęli gości nie tylko z całej Europy, ale nawet z Australii. W 2008 r. rozpoczęli budowę kolejnego obiektu. Dwukondygnacyjny Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "Sosnowe Zacisze" może dziś przyjąć jednorazowo nawet 100 gości. Na dole czekają na nich: kryty basen, jacuzzi i trzy sauny. To pozwoliło uzyskać trzy gwiazdki i status pensjonatu. Prace nad kondygnacją dolną trwają - właściciele marzą o jaskini solnej, salach sportowych, pomieszczeniach masażu, odnowy biologicznej i fitnessu.

Bo w okolicy pokoje oferuje wielu, ale kryty basen jest tylko jeden. Wyjątkowość oferty zapewnia zainteresowanie klientów.

Oferują pobyty dla niepełnosprawnych, ale przyjmują także uczestników konferencji, zielone szkoły, rodziny i pojedynczych turystów.

- Uroki Roztocza oraz nasze talenty kulinarne skutecznie przyciągają gości - mówi Lucyna Kozyra. - Okolica jest naprawdę ciekawa, a goście oprócz atrakcji turystycznych mają jeszcze zapewnioną gwarancję jakości wyżywienia, której gdzie indziej na świecie nikt im nie da. Pensjonat karmi wszystkich jak swoich: podajemy jedzenie z okolicy, tu wyhodowane i tu wytworzone. Każdy wie, co je.

Na sukcesach Kozyrów korzystają sąsiedzi: jedni sprzedają im swoje produkty i wytworzoną żywność, inni zatrudniają się w pensjonacie.

- Zwiedzanie okolicy to sposób na poznanie historii - zapewnia Bogdan Kozyra. - Wystarczy pochodzić po naszych lasach, aby przypomnieć sobie o Zamoyskim, ale też o bohaterach z lat drugiej wojny światowej.

W 2013 r. Kozyrowie odebrali nagrodę II stopnia w ogólnopolskim konkursie "Sposób na sukces" organizowanym przez CDR w Brwinowie. W tym samym roku uhonorowali ich konsumenci, przyznając Złoty Kompas w kategorii "Gestor bazy wypoczynkowej - region podkarpacko-lubelski" w konkursie "Mistrz Turystyki Gastronomii i Rozrywki".