PRZEGLĄD PRASY: Do najbardziej znanych spółek należą: Lubelski Klaster Chmielu, Grupa Zdrowe Życie, Epoka Gryczoka, Klaster Kalafiorowo - Brokułowy. Klastry skupiają firmy powiązane z jedną branżą oraz instytucje naukowo-badawcze zajmujące się podobną dziedziną.

W klastrze tworzymy wspólne grupy zakupowe - mówi Bogdan Kępka, właściciel firmy Eko Marketing, która zajmuje się doradztwem w zakresie organizowania i funkcjonowania klastrów. Grupy takie wybierają surowce o bardzo dobrych parametrach i dzięki temu produkty mają wysoką jakość. Tworzona jest silna marka grupy przy zachowaniu marek poszczególnych podmiotów. W ten sposób działające razem firmy wykorzystują efekt skali i obniżają koszty.

W latach 2007 – 2013 klastry mogą liczyć na wsparcie z funduszy unijnych. Środki można zdobyć z programów centralnych, takich jak „Innowacyjna gospodarka", z programów regionalnych, a także z „Programu Operacyjnego Kapitał ludzki".

Problem polega na tym, że w ramach programu "Innowacyjna gospodarka" mogą być wspierane tylko klastry ponadregionalne, które przeznaczą środki pomocowe na finansowanie dużych projektów. Natomiast klastry skupiające małe rodzinne firmy działające na terenie jednego województwa mogą być finansowane tylko z programów regionalnych - mówi Bogdan Kępka.

Klastrem ponadregionalnym działającym na terenie województwa lubelskiego, podlaskiego oraz wschodniego Mazowsza jest Grupa Zdrowe Życie. Klaster ten skupia firmy i instytucje naukowo-badawcze związane ze zdrowym stylem życia. Zajmują się one rolnictwem ekologicznym, produkcją zdrowej żywności, ekologicznych kosmetyków, energii odnawialnej.

Tworzony jest też Klaster Kultury Lubelszczyzny, którego głównym celem ma być wypromowanie regionu jako ważnego miejsca na turystycznej mapie Polski i Europy.

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!