Jak powiedział dyrektor zarządzający spółki Stawy Milickie Paweł Kowalski, w 2012 r. wyprodukowano ok. 370 ton karpia, z czego sprzedanych zostało ponad 300 t. "50 ton przeznaczonych zostało na przetworzenie i dalszą sprzedaż, a 15 ton największych ryb trafiło do nowotworzonego łowiska karpiowego. W przyszłym roku planujemy zwiększyć produkcję karpia do ok. 900 ton" - powiedział dyrektor.

Na terenie Stawów Milickich hodowane są także inne gatunki ryb, m.in. szczupaki, jesiotry, sumy, amury i tołpygi. - W 2012 r. wyprodukowaliśmy ok. 200 ton tych gatunków ryb i sprzedane zostały w niemal stu procentach. Również w tym segmencie zakładamy wzrost produkcji, co pozwoli nam na poszerzenie oferty - dodał Kowalski.

Zakład ma w planach też m.in. budowę hotelu oraz przetwórnię ryb, która ma być gotowa w pierwszej połowie 2013 r. Na budowę i wyposażenie przetwórni przeznaczono ponad 900 tys. zł.

Państwowy Zakład Budżetowy "Stawy Milickie" powstał w połowie lat 90., zajmował się hodowlą ryb, z czasem jego rentowność malała. W 2008 r. podpisano list intencyjny ws. utworzenia spółki prawa handlowego Stawy Milickie, której większościowym udziałowcem miał być samorząd województwa. W listopadzie 2010 r. zawiązano spółkę akcyjną, a w październiku 2011 r. władze woj. dolnośląskiego stały się jedynym jej akcjonariuszem.

Stawy Milickie to zespół blisko 300 stawów rybnych położonych w dolinie Baryczy, w okolicach Milicza i Żmigrodu. Region stawów to ponad 7,6 tys. ha gruntów, z czego ok. 5,5 tys. ha to tereny rezerwatów ptactwa wodnego i błotnego. Występuje tu ok. 270 gatunków ptaków, m.in. żurawi, orlików krzykliwych czy kań rdzawych.

Podobał się artykuł? Podziel się!