Imprezy wzbogacające sezon agroturystyczny pozwalają zrozumieć turystom z miasta specyfikę życia na wsi,. Dzięki takim imprezom miejscowa ludność uświadamia sobie, jaką wartość ma środowisko, w jakim żyje. Jest ono szczególnie cenne i bogate w wypadku obszarów chronionych, takich jak parki narodowe czy krajobrazowe.

W Parku Narodowym „Ujście Warty” udało się pogodzić ochronę środowiska z interesami człowieka. W Chyrzynie, gdzie park ten ma siedzibę, już po raz drugi odbyło się tego lata jedyne w swoim rodzaju Święto Krowy, które ukazuje znaczenia wypasu bydła w utrzymaniu bioróżnorodności ekosystemów łąkowych obszarów chronionych. W obchodach tego niepowtarzalnego święta uczestniczyli zarówno mieszkańcy pobliskich wsi i miasteczek, jak i wypoczywający w okolicy turyści.

Mogli oni wysłuchać wykładu prof. Aleksandra Dobickiego z Akademii Rolniczej we Wrocławiu na temat krów w kulturze i sztuce. Zapewne niewiele osób wie, iż słynny portrecista i pejzażysta Rembrandt van Rijnn namalował też obraz „Ćwierć wołu”, którego tematem jest półtusza wołowa!

Wielką atrakcją były Wybory Miss Krowy wypasanej w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Spośród 20 kandydatek, zgłoszonych przez okolicznych gospodarzy, goście wyróżnili trzy łaciate piękności.

Imprezie towarzyszyła niezwykle bogata wystawa przedmiotów użytkowych związanych z krową pt.: „Czarna krowa w kropki bordo”. Przygotowano także wiele łaciatych atrakcji dla dzieci: malowanie krowich makijaży, liczenie plam na krowie, czy jazda na szalejącym byku. Ponieważ ćwiczono na symulatorze rodeo, rodzice nie musieli obawiać się o swoje pociechy. I dzieci, i dorośli mogli spróbować swoich sił podczas konkursu dojenia krowy. Brano pod uwagę dobrostan zwierząt i posłużono się cierpliwym fantomem. Można było też podziwiać efekty konkursu fotograficznego: „Krowa i człowiek, człowiek i krowa”, a także  wysłuchać koncertu.: „Krowa wszechczasów w muzyce międzynarodowej”.

Organizatorzy nie przygotowali wyłącznie strawy duchowej, Podczas festynu można było skosztować przetworów mlecznych przygotowanych przez okoliczne gospodynie oraz wyrobów lokalnych mleczarni. Gospodarze zajmujący się chowem bydła skorzystali z porad i publikacji przygotowanych przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Podczas imprezy można było kupić łaciatą pamiątkę, wykonanej przez miejscowego rzemieślnika.

Administracja Parku Narodowego „Ujście Warty” organizuje tę imprezę, by przyciągnąć turystów, a także  zachęcić okolicznych rolników do ekstensywnego użytkowania parkowych łąk. Uczestniczą oni dzięki temu w działaniach na rzecz ochrony środowiska. Dbałość o walory naturalne pozwala rozwijać turystykę, w tym także agroturystykę.

Źródło: "Farmer" 18/2005

Podobał się artykuł? Podziel się!