PRZEGLĄD PRASY: Jesienią na półki japońskich sklepów powinny trafić wiśnie i śliwki w spirytusie produkowane przez firmę Regina z Nowych Ręczajów w województwie mazowieckim – pisze Beata Drewnowska. Będzie to pierwszy polski producent żywności ekologicznej, który wkroczy na tamtejszy rynek. Przygotowujemy się do uzyskania certyfikatu JAS, którego wymagają Japończycy - mówi Wojciech Książek, prezes Reginy.

Regina nie jest jedynym producentem ekologicznej żywności, który interesuje się rynkiem japońskim. Kilka firm wybiera się w październiku 2007 roku do Tokio na targi Biofach. Firmy, które uczestniczyły w targach w Europie, zawarły wiele kontraktów. Jest szansa, że zrobią to także w Japonii -mówi Wiesław Podyma z Ministerstwa Rolnictwa.

Szacuje się, że żywność ekologiczna stanowi blisko jedną trzecią produktów spożywczych kupowanych przez Japończyków. Są oni jednak bardzo wymagający. Szukają produktów niszowych wysokiej jakości -wyjaśnia Wojciech Książek.

O tym, jak trudny jest rynek japoński, przekonało się kilkadziesiąt polskich zakładów, które mogą od ponad roku eksportować tam wieprzowinę. Mięso sprzedaje tam dziś zaledwie kilka firm.

Tymczasem na Daleki Wschód dociera nie tylko polskie mięso. Od trzech lat do Chin wódkę eksportuje tam Wyborowa. W ciągu półtora roku od wejścia na tamtejszy rynek jej sprzedaż wzrosła dziesięciokrotnie.

Swą obecność na rynkach zamorskich potwierdza producent słodyczy Mieszko. Polskie słodycze docierają także do Afryki. Naszą czekoladę można kupić w każdym większym sklepie w Nairobi w Kenii -mówi Dorota Weres z Terravity. Słodycze tej firmy są dostępne również m.in. w Namibii.

Na kontynent afrykański eksportuje także Grupa Animex. Jej produkty trafiają na Wybrzeże Kości Słoniowej, do Gwinei Równikowej oraz Liberii. Oprócz tradycyjnych wyrobów dużym wzięciem cieszą się tam także głowy i nóżki świńskie. Przy tak dużej konkurencji trzeba inwestować nawet tam, gdzie efekty mogą się pojawić dopiero w przyszłości -przekonuje Andrzej Pawelczak, rzecznik Animeksu.

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!