Rolnicy dostają obecnie pieniądze nie za masę dostarczonych buraków, ale zawarty w nich cukier. Nie wszyscy jednak wiedzą, na czym dokładnie polega badanie jego zawartości na automatycznej linii Venema w laboratoriach przy cukrowni.

Wskazanie losu

Liczba pobieranych prób zależy od wielkości dostaw buraków od rolników. W największej w kraju cukrowni w Glinojecku ustalono, że przy dostawie do 100 ton próby są pobierane z każdej dostawy, co wynika z największych rozbieżności jakości tego surowca. W przedziale 101–175 ton próby są pobierane losowo z 50 proc. dostaw, przy 176–350 ton – z 33 proc. a powyżej 350 ton – z 20 proc. dostaw.

Samochody z burakami po zważeniu na wadze podjeżdża do automatycznego pobieraka. Ani rolnik, ani pracownicy cukrowni nie wiedzą, z którego samochodu zostanie pobrana próba. Decyduje o tym bowiem system komputerowy. Nie ma więc możliwości „ustawiania” samochodów do pobierania prób.

Komputer decyduje także o miejscu pobrania próby przez automatyczny pobierak. Kierowca samochodu jest o tym informowany przez zapalenie się czerwonego światełka na sygnalizatorze.

Po wskazaniu miejsca pobrania kierowca sprawdza, czy nic nie przeszkadza w pobraniu próby i pozwala na pobranie 50-kilogramowej próby korzeni. Cylinder pobieraka wciska się w masę buraków, pobierając jednorazowo słup buraków od wierzchniej warstwy do dna pojazdu. Pobrana próba zostaje wsypana do leja zsypowego, a stamtąd za pomocą przenośnika taśmowego trafia na wagę. Waga brutto próby jest automatycznie rejestrowana w pamięci maszyny. Jednocześnie każdej próbce nadany zostaje numer ukryty w kodzie paskowym.

Następnie próbę przenosi się podnośnikiem do płuczki. Po umyciu wypada na stół selekcyjny. W tym miejscu usuwa się ręcznie zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne. Korzenie źle ogłowione dogławia się w ogławiaczu. Gdy na stole selekcyjnym pozostaną tylko korzenie o wartości przemysłowej, próba transportowana jest do wagi netto.

Waga netto zostaje odczytana automatycznie i zapisana w pamięci systemu. Na podstawie różnicy między wagą netto a brutto program oblicza procent zanieczyszczenia dostarczonej partii buraków. Dodatkowo opisuje się ważne do oceny spostrzeżenia, np. obecności korzeni chorych, cząstki gleby. W ocenie zanieczyszczeń pomagają tablice poglądowe.