Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego jest stowarzyszeniem, zrzeszającym regiony z całej Europy, chcące promować tradycyjne produkty żywnościowe, ma ono także ułatwić turystom i konsumentom na terenie Europy, dostęp do lokalnej i regionalnej żywności najwyższej jakości. Pierwszy nabór do opolskiej Sieci rozpoczął się jesienią ubiegłego roku. Wówczas do Sekretariatu napłynęło 13 zgłoszeń, które następnie zostały zweryfikowane przez powołany przez Marszałka Województwa Zespół ds. Dziedzictwa Kulinarnego.

Wśród wyróżnionych certyfikatem znalazły się między innymi: restauracje „Stara Karczma” oraz „Gościniec Stara Kuźnia”, przedsiębiorstwo NAPUS – OIL, gospodarstwa ekologiczne „Jantar” i „Ranczo w Dolinie Odry”. Logiem „Dziedzictwo Kulinarne Opolskie” opatrzone zostaną takie wyroby takie jak.: pieróg postny ze Starych Kolni, ser domowy smażony z kminkiem, kapusta kiszona z Bobrowej „Gładyszówka”, panczkraut, domowa pieczeń Hausbraten, kapusta zasmażana z jabłkami.

Województwo Opolskie jest członkiem stowarzyszenia od października 2008 r. Oprócz Opolszczyzny w Sieci są jeszcze województwa: warmińsko – mazurskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, a od kilku dni także województwo świętokrzyskie.