PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Trasa turystyczna dla miłośników miodów

Trasa turystyczna dla miłośników miodów

Autor: PAP

Dodano: 22-07-2013 09:54

Tagi:

Miłośnicy miodów i wszyscy, którzy chcą poznać pracę pszczelarzy, mogą wybrać się w podróż po gospodarstwach pasiecznych w Małopolsce. Na specjalnej trasie turystycznej "Małopolska Miodowa Kraina" znajduje się kilkanaście pasiek, a także skanseny bartnicze.- To jest kompletna oferta, na którą składa się zarówno podróż po małopolskich pasiekach, jak i zwiedzanie niepowtarzalnych skansenów bartniczych czy udział w festynach i innych wydarzeniach o tematyce pszczelarskiej - powiedziała Bożena Srebro, dyrektor Sądeckiej Organizacji Turystycznej, koordynującej projekt.

Jak przypomniała, Małopolska posiada bogate tradycje pszczelarskie. Miód był tu pozyskiwany od niepamiętnych czasów, gościł na małopolskich stołach, wykorzystywany był w kuchni i medycynie ludowej.

W Małopolsce, a zwłaszcza w jej południowej części, znajdują się tysiące pasiek, które wytwarzają różnego rodzaju miody, m.in.: spadziowy, lipowy, wielokwiatowy, akacjowy, gryczany. Żyje tu około 80 tysięcy rodzin pszczelich, którymi opiekuje się ponad pięć tysięcy pszczelarzy.

"Małopolska Miodowa Kraina" to podróż po kilkunastu gospodarstwach pasiecznych, w których można nie tylko zakupić miód i produkty pszczele, ale także odpocząć na łonie natury, skosztować miodowych smakołyków przyrządzanych według tradycyjnych receptur, a w niektórych z nich poznać tajemnice życia pszczół oraz wziąć udział w warsztatach. Wszystkie gospodarstwa oferują swoim gościom noclegi agroturystyczne.

Przy niektórych pasiekach znajdujących się na szlaku, np. w Stróżach czy Kamiannej, dzięki wieloletniej pasji właścicieli powstały skanseny bartnicze z ekspozycją uli i sprzętów pszczelarskich. Ekspozycje tego typu można zwiedzić także w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej oraz skansenie pszczelarskim w Spytkowicach.

Ofertę "Małopolskiej Miodowej Krainy" uzupełniają wybrane imprezy i wydarzenia o tematyce pszczelarskiej. Przez całe lato turyści mogą uczestniczyć w m.in. "Biesiadzie u Bartnika" w Stróży (pierwszy weekend lipca), "Dniu misia, miodu i bartnika" w Poroninie (pierwsza niedziela po 15 sierpnia), "Wielickim miodobraniu" (ostatnia niedziela sierpnia), "Święcie miodu" w Wygiełzowie (sierpień) oraz "Krakowskim miodobraniu" (pierwszy weekend września).

Jak zaznaczają pomysłodawcy szlaku, wśród 39 produktów z Małopolski znajdujących się na liście produktów tradycyjnych prowadzonych przez resort rolnictwa, są dwa miody: sądecki mód spadziowy (pozyskiwany w lasach jodłowych i świerkowych Sądecczyzny) oraz małopolski miód spadziowy (pozyskiwany na terenie całej Małopolski, głównie w jej południowej, górskiej części)

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!