PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Trzęsiemy światowym rynkiem porzeczek

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 05-12-2012 09:25

Tagi:

Jest branża, w której od Polaków zależą światowe ceny. To czarna porzeczka, eksportowana w przetworzonej formie zagęszczonego soku lub mrożonych owoców - informuje "Puls Biznesu".Nie ma problemu ze zbytem polskich owoców, ale jest ze statystyką - producenci, przetwórcy i GUS nie mogą się porozumieć ws. skali zbiorów.

- Rodzi to wiele problemów z ceną - podkreśla Marian Gąsior z Krajowego Stowarzyszenia Producentów Czarnej Porzeczki (SPCP). Jak wylicza, jeśli SPCP szacuje zbory na 90 tys. ton w 2012 r., a GUS na 130 tys. ton, to różnica sięga 40 proc.

W rezultacie firmy są przekonane, że na rynku będzie więcej porzeczki niż ostatecznie się pojawia, co wpływa na niskie ceny skupu. Dlatego SPCP usiłuje wywalczyć z przetwórcami ceny stałe bądź minimalne.

Również Międzynarodowe Stowarzyszenie Porzeczki Czarnej (MSPC) dostrzega ten problem. Goszczący jesienią w Polsce szef MSPC Svend Jensen mówił, że polscy plantatorzy w dużej mierze kształtują cenę surowców dla wszystkich producentów. Jak wskazywał, wahania cen będące wynikiem całkiem różnych danych nt. zbiorów, wpływają na globalną wartość plonów i opłacalność tego biznesu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

 • shcomb@wp.pl 2014-08-16 11:29:05
  ceny wisni i porzeczki w r 2014 - to ponizenie polaków , racje ma p.J.Protasiewicz
  Takie traktowanie to to przymus i arogancja .
  Porzeczka czarna (Polska potentatem na rynku światowym ) a ceny dyktuje BINDER
  Polski rząd ma mozliwości zmuszenia do respektowania praw w Polsce - to rząd rozdaje licencje na skup ( skupujący powinni uzgadniac minimalna cene ze Zwiazkami plantatorów i wywiązywać się z ustalen w ramach uzgodnien akcesyjnych ))
  Taka sytuacja burzy ideę Wspólnoty Europejskiej !1
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!