Są to: kaczka nadziewana po kujawsku, pączki ziemniaczano-dyniowe, groch z kapustą, kluski z makiem, grzybowniczki, wigilijna zupa z suszonych śliwek, marchew krychano, fjut (cyrop) i kawa zbożowa z jęczmienia.

Kaczka nadziewana po kujawsku. Tuszkę o wadze 2-3 kg naciera się solą, pieprzem, majerankiem i zostawia na kilka godzin w chłodnym miejscu, a w tym czasie przygotowuje się nadzienie z wątróbki, skórki z szyjki, czerstwej bułki, wody, drobno posiekanej natki pietruszki i cebuli, soli i pieprzu. Wymieszanym nadzieniem faszeruje się kaczkę i zszywa skórę, aby nadzienie nie wypłynęło. Kolejny etap to pieczenie kaczki około pół godziny i podlewanie jej wodą bądź rosołem aż do miękkości.

Pączki ziemniaczano-dyniowe. Przygotowuje się je wyłącznie z produktów naturalnych, bez dodatków i ulepszaczy, co gwarantuje ich niepowtarzalny smak i aromat, a także lekkość i puszystość. Najważniejsze przy wyrobie pączków jest dobre wyrobienie ręcznie ciasta oraz zachowanie odpowiedniej kolejności połączeń surowców. Dodawany do pączków przecier dyniowy nadaje im wyjątkową barwę i przedłuża ich świeżość. Pączki najczęściej, aby wzbogacić ich smak, nadziewa się własnoręcznie przygotowaną przez gospodynie konfiturą z dzikiej róży.

Groch z kapustą. W wierzeniach ludowych spożywanie nasion grochu chroniło ludzi przed chorobami, a w połączeniu z kapustą zapewniało urodzaj. Wierzono też, że potrawy przygotowane z kapusty przyciągają dostatek. Kiedyś kapusta i groch gotowane osobno, a następnie razem ucierane stanowiły codzienne pożywienie chłopów, a obecnie w wielu domach są jednym z 12 dań wigilijnych. Do grochu w czasie gotowania dodaje się masło, ziele angielskie, a niekiedy majeranek czy czosnek.

Kluski z makiem. Według ludowych wierzeń mak jest symbolem płodności, a każda młoda dziewczyna powinna w Wigilię trzeć mak w celu rychłego wyjścia za mąż. Na początku trzeba zagnieść ciasto z mąki pszennej i jaj z dodatkiem soli, a następnie rozwałkować, pokroić w drobne paski i ugotować. Mak zalewa się wrzątkiem, doprowadza do wrzenia i odstawia na 12 godzin, a potem odcedza na sicie, dwukrotnie mieli i uciera się, dodając rozpuszczony miód, pokrojone orzechy i roztopione masło. Na koniec kluski miesza się z ostudzoną masą.

Grzybowniczki. Potrawa ta to rodzaj drożdżowych bułeczek z nadzieniem grzybowym, przyrządzana przez mieszkańców Brów Tucholskich. Farsz przygotowany jest ze świeżych, a następnie obgotowanych grzybów leśnych, a także grzybów suszonych, które moczone są w mleku. Do farszu dodawana jest także podsmażona cebulka, przyprawy - sól, pieprz, majeranek, a także dla uzyskania gęstości jajko i tarta bułka.