Projekt przygotowała białostocka Fundacja Edukacji i Twórczości, a dofinansowało w kwocie 80 tys. złotych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak poinformowała PAP koordynatorka projektu Anna Dąbrowska, projekt odbywa się równolegle w 10 podlaskich gminach, które liczą nie więcej niż 10 tys. mieszkańców. W każdej z gmin z dziećmi pracuje mentor - osoba wyłoniona przez organizatorów w konkursie, posiadająca wiedzę merytoryczną oraz doświadczenie w działaniach na rzecz rozwoju lokalnej kultury.

Mentor zaprasza do współpracy lokalnych twórców ludowych, którzy prezentują dzieciom swój warsztat pracy oraz uczą wykonywania prostych wyrobów sztuki ludowej lub przedmiotów użytkowych. Mentorzy mogą dowolnie układać program spotkań z dziećmi, ale wielu z nich, zdaniem Dąbrowskiej, opiera go na ludowym kalendarzu obrzędowym.

Artyści ludowi spędzą z dziećmi w czasie trwania projektu w sumie kilkadziesiąt godzin. Jak mówiła Dąbrowska, każdy mentor decyduje sam, jakiego artystę chce w danym momencie zaprosić; może to zależeć od programu lub rękodzieła występującego w danym regionie.

"W Niewodnicy Kościelnej dzieci jeszcze w tym roku będą miały warsztaty garncarskie, a w Sejnach będą uczyć się śpiewu ludowego charakterystycznego dla Suwalszczyzny" - dodała Dąbrowska. W innych gminach z dziećmi spotka się też m.in. wikliniarz i artystka wykonująca ozdoby ze słomy.

Jak podkreśliła Dąbrowska, projekt czerpie z idei mentoringu, która jest formą pracy opartą na budowaniu indywidualnej, bliskiej i długotrwałej relacji między uczestnikiem a mentorem. Mentorzy mają za zadanie wspierać potencjał uczestników oraz "wydobywać z nich to, co najlepsze".

Główną ideą projektu, według Dąbrowskiej, jest pokazanie dzieciom, że miejsca, z których pochodzą także są wartościowe, m.in. ze względu na tradycje kultury ludowej tam występujące.

"Wyszliśmy z założenia, że kultura ludowa może być podstawą budowy tożsamości społecznej. W czasach, gdy granice się zacierają, a młodzi ludzie odrywają się od swoich małych ojczyzn, pokazujemy dzieciom, że ich miejsca też są wartościowe, że nie mają się czego wstydzić" - powiedziała Dąbrowska.

Projekt Mentorzy Kultury Regionalnej potrwa do sierpnia 2009 r. W jego ramach zostanie przygotowany i wydany, w formie elektronicznej, informator promujący regionalnych artystów i ich twórczość.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!