Odwiedziliśmy znane z serialu miejsca, żeby spytać mieszkańców, jak blask reflektorów zmienia otaczającą ich rzeczywistość.

Przystanek pierwszy: rynek w Wilkowyjach

Rynek w Wilkowyjach jest jedną z najbardziej charakterystycznych scenerii serialu. Bezpośrednio przy rynku znajdują się kościół parafialny proboszcza Piotra Kozła, odgrywanego przez Cezarego Żaka oraz sklep "U Krysi", przed którym stoi ławeczka - punkt spotkań wiejskich "filozofów" raczących się Mamrotem.

W rzeczywistości rynek w Wilkowyjach to rynek Jeruzala, wsi położonej w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mrozy. Pierwsze wzmianki o wsi, pierwotnie znanej jako Żeliszew, pochodzą z 1426 r. W 1533 r. aktualni właściciele wsi, rodzina Oborskich, otrzymali przywilej na założenie tam miasta prywatnego.

Początkowo funkcjonowało pod nazwami Żeliszew oraz Łukowiec, później Jeruzalem, przekształcone w końcu w funkcjonującą do dziś nazwę Jeruzal.

Jeruzal, zlokalizowany zbyt blisko czterech innych miast: Latowicza, Kuflewa, Seroczyna i Wodyń, nigdy się nie rozwinął.

W XVII w. liczył ok. 150 mieszkańców, w 1810 - zalewnie 198. Około 1820 r. Jeruzal utracił ostatecznie prawa miejskie.

Pokazywany w serialu prostokątny rynek o wymiarach 100 x 120 m, usytuowany na przecięciu głównych dróg, jest reliktem średniowiecznego miejskiego układu przestrzennego. Na potrzeby serialu wymieniono nawierzchnię na elegancką kostkę, a w centralnej części, na równo przystrzyżonym trawniku, ustawiono pomnik. Ostatnio na rynku pojawiły się też ławeczki. "Nastawali tych ławek jak nasrał. No, ale na co tyle? Jedna ławka była, było wiadomo, gdzie siąść, a teraz to się człowieku męcz i wybieraj" - skwitowali bohaterowie serialu.

Znajdujący się przy rynku kościół należy do parafii rzymsko-katolickiej p.w. św.

Wojciecha Biskupa i Męczennika. Budynek wzniesiono w latach 1757-1758, na miejscu pierwszego, również drewnianego kościoła, który uległ zniszczeniu.

Obok kościoła stoi zabytkowa, drewniana dzwonnica z XVIII w., odrestaurowana w lecie 2009 r. Przy kościele znajduje się również zbudowany ok. 1798 r. klasycystyczny łuk triumfalny - mauzoleum Floriana Cieszkowskiego herbu Dołęga, właściciela dóbr Łukówiec i Jeruzal.