Początek współpracy pomiędzy właścicielami ziem zrzeszonych w spółdzielni sięga 1957 roku. Dzisiaj ziemie spółdzielni są  rozmieszczone głównie w trzech wsiach: Kocin, Lancar i Sterusy, areał uprawianej powierzchni wynosi 1420 ha. W ciągu roku na stałe spółdzielnia zatrudnia 25 pracowników, przybliżona pensja wynosi 950 euro brutto/miesiąc.

Produkcja polowa to głównie pszenica ozima, jęczmień jary, buraki cukrowe i kukurydza na ziarno.

Drugi kierunek produkcji obejmuje zwierzęta. Stado bydła mlecznego liczy w sumie 1700 szt. w strukturze stada znajduje się około 800 szt. krów mlecznych, 300 cieląt i 600 jałówek, które częściowo są sprzedawane na eksport do Włoch. Średnia wydajność produkcji mleka w gospodarstwie bydła mlecznego wynosi 8,5 tys. kg mleka/rok.

Co ciekawe cała produkcja mleka także trafia do włoskich odbiorców. Jozef Puvak, prezes spółdzielni mówi, że - współpraca z włoskim przedsiębiorcą trwa już kilka lat, główna korzyść to wyższa cena sprzedaży litra mleka niż na słowackim rynku. Dlatego szukamy również nowych rynków zbytu także dla naszych tuczników, ponieważ słowacka cena wieprzowiny jest niższa niż przeciętne ceny europejskie, a poza tym rynek jest bardzo chwiejny.

Oprócz bydła mlecznego spółdzielnia posiada również fermę trzody chlewnej z 400 lochami w stadzie podstawowym. Wyniki produkcyjne są bardzo dobre, w ciągu roku udaje się odsadzić 27 prosiąt od jednej lochy, z kolei zwierzęta w tuczu osiągają średnie przyrosty na poziomie 930 g/dobę. Podobał się artykuł? Podziel się!