Liderem projektu, którego głównym celem jest wparcie tych producentów i wytwórców, jest Stowarzyszenie Euroregion Karpacki, a jego partnerem - Stowarzyszenie Pro Carpathia w Rzeszowie, odpowiadające m.in. za część projektu dotyczącą grantów. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej. Jego realizację przewidziano na trzy lata. Wartość całego projektu to ponad 7 mln franków szwajcarskich, z tego 2,6 mln franków (prawie 7,3 mln zł) jest w dyspozycji Stowarzyszenia Pro Carpathia.

Jak poinformował prezes Stowarzyszenia Pro Carpathia Krzysztof Staszewski, projekt ma na celu wsparcie lokalnego rynku producentów i wytwórców produktów regionalnych i ekologicznych oraz jadalnych produktów leśnych z Podkarpacia. Efektem docelowym projektu ma być utworzenie klastra, skupiającego wytwórców.

Chodzi o promocję produktu regionalnego, stworzenie możliwości wytwarzania go na zasadach komercyjnych, a nie hobbystycznych, jak bywało często dotychczas. - Mam nadzieję, że lokalne produkty zajmą swoje miejsce na półkach sklepowych, tak jak jest to w Szwajcarii - podkreślił Sztaszewski.

Ewelina Wrona ze Stowarzyszenia poinformowała, że po granty na wsparcie produkcji wyrobów tradycyjnych mogą sięgać osoby chcące prowadzić własną działalność gospodarczą oraz przedsiębiorcy, w których firmach już wytwarzane są produkty tradycyjne i ekologiczne. Natomiast organizacje pozarządowe i instytucje kultury promujące regionalny produkt, a także jednostki samorządu terytorialnego mogą składać wnioski o granty na działania promujące wyroby, festyny czy targi.

Uczestnicy projektu będą uczestniczyć również w targach i imprezach regionalnych współorganizowanych przez Stowarzyszenie Pro Carpathia i Euroregion Karpacki. Odwiedzą też Szwajcarię i kraje UE, aby na miejscu zobaczyć, jak wygląda tamtejszy rynek producentów regionalnych i podpatrzeć dobre praktyki.

Ponadto dla uczestników projektu przewidziano szkolenia dotyczące tych produktów i ich promocji. Mogą też liczyć na wsparcie doradcze; w tym celu zostanie otwarte biuro Produktu Regionalnego, Tradycyjnego i Ekologicznego w Rzeszowie. Tam producenci i wytwórcy uzyskają pomoc doradczo-szkoleniową.

System grantów dotyczy terenu woj. podkarpackiego z wyjątkiem powiatów: leskiego, sanockiego i bieszczadzkiego oraz czterech gmin powiatu rzeszowskiego (Tyczyn, Hyżne, Chmielnik i Błażowa), które biorą udział w innym projekcie. Natomiast wszystkie inne działania, m.in. związane z promocją obejmą całe Podkarpacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!