Polska i Francja stają się w Unii Europejskiej największymi obrońcami obecnego kształtu wspólnej polityki rolnej. W zeszłym roku rozmowy na ten temat odbyli dwaj ministrowie rolnictwa Michel Barnier i Marek Sawicki. Teraz o tym samym dyskutowali szefowie Izb Rolniczych.

Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR: - zagrożenia są dosyć duże, bo pojawiają się głosy dotyczące odejścia od dofinansowania rolnictwa z budżetu Unii Europejskiej.

Francuzi mają nawet gotowy plan jak do tego nie dopuścić. Ich zdaniem decyzje w sprawie unijnej polityki rolnej powinny zapaść już w tym roku.

Luc Guyau, Stowarzyszenie Francuskich Izb Rolniczych: - bardzo nam zależy aby najważniejsze prace nad reforma zostały zapoczątkowane już teraz a nie jak to się przewiduje w 2010 r., ponieważ wtedy istniałoby zagrożenie, że prace na polityką rolną będą w konflikcie z unijną debatą budżetową.

Zdaniem francuskiego i polskiego samorządu rolniczego Unii Europejskiej potrzebna jest silna polityka rolna, która zapewniła by Wspólnocie bezpieczeństwo żywnościowe, a gospodarzom godziwe dochody.

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!