Jak powiedziała kurator wystawy Dorota Jasnowska, jest to pierwsza prezentacja pisanek ze zbiorów wrocławskiego muzeum. Przypomniała, że w tym roku mija 40 lat od czasu gdy placówka zaczęła je gromadzić.

Najstarsze z prezentowanych pisanek to huculskie rękodzieło z 1930 r. Można też zobaczyć pisanki z lat 60. i 70 m.in. łemkowskie, jajka gotowane w łupinach cebuli, "kraszanki" oraz pisanki całkiem współczesne np. zdobione bursztynem.

Zdaniem Jasnowskiej, wyjątkowo cenne i piękne są pisanki huculskie; ich zdobienie charakteryzuje się misternym, drobnym wzornictwem i bogatą kolorystyką. "Pojawiają się na nich niezwykle rzadkie motywy zwierzęce np. koniki, jelenie i ryby. Tradycyjnym motywem zdobniczym było też m.in. drzewo życia oraz motywy geometryczne" - powiedziała Jasnowska.

Jak podkreśliła kurator, w tradycji pisanka spełniała funkcję magiczną, natomiast określone motywy zdobienia miały tą magiczną siłę dodatkowo wzmocnić.

Jasnowska dodała, że współczesne motywy umieszczane na pisankach m.in. pejzaże, budynki czy króliki, mają - jej zdaniem -niewiele wspólnego z tradycją. "Są pięknym elementem zdobiącym stół wielkanocny, ale nie posiadają już tej magicznej funkcji jaką posiadały tradycyjne pisanki" - zaznaczyła.

Prezentowane jajka udekorowane są w większości trzema tradycyjnymi metodami. Jedną z nich jest technika "batikowa" polegająca na pisaniu wzorów płynnym woskiem na białym jajku, które później zanurza się w barwniku; po usunięciu wosku pozostają białe motywy na barwionym jajku. Pozostałe dwie to: technika rytownicza - wydrapywanie wzorów na zabarwionym jajku oraz technika aplikacyjna - naklejaniu miniaturowych wycinanek na skorupkę jaja.

Wystawa będzie dostępna dla publiczności do 30 marca br.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!