"Wychowałam się na wsi i znam smak pracy na roli. Po ukończeniu studiów medycznych odrzuciłam propozycję pozostania na akademii medycznej i wróciłam na wieś" - mówiła Halina Frączek, właścicielka prywatnego szpitala Primus odbierając nagrody konkursowe. Pani Halina od kilkunastu lat prowadzi w Brudzowicach w powiecie będzińskim na Śląsku niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Jej Primus zaczynał od usług podstawowej opieki zdrowotnej, niedawno rozszerzył zakres usług o lecznictwo szpitalne. Zatrudnia 70 osób. "Myślę że w całym powiecie będzińskim nie ma ani jednego bezrobotnego absolwenta medycyny" - mówiła właścicielka Primusa.

Nagrody i wyróżnienia w organizowanym już po raz ósmy konkursie Sposób na sukces odebrało 12 firm (pełna lista poniżej). Oprócz biznesów typowych dla przedsiębiorczości wiejskiej, jak zakłady mięsne i ubojnie w tym roku jurorzy wyróżnili - oprócz wspomnianego szpitala - także firmę produkującą tkaniny artystyczne wykorzystującą tkackie odpady poprodukcyjne, regionalną karczmę z Polesia czy plantatora i popularyzatora uprawy roślin energetycznych.

Konkursowe nagrody i wyróżnienia wręczali szefowie Ministerstwa Rolnicwa i Rozwoju Wsi (wiceministrowie Jacek Bogucki i Rafał Romanowski) oraz notable z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Rynku Rolnego, Cetrum Doradztwa Rolniczego i Banku Gospodarki Żywnościowej (pełna lista organizatorów i sponsorów poniżej)