PRZEGLĄD PRASY: – Planujemy zbudować sieć przedstawicielstw w największych krajach europejskich – zapowiada Waldemar Sadowski, członek zarządu grupy O! eko skupiającej producentów ekologicznej żywności. Wraz z jednostkami naukowymi i badawczymi stworzyła ona Klaster Bioprodukt wspierający produkcję ekożywności w naszym kraju.

Jeszcze w tym kwartale przedstawicielstwa Klastra powinny powstać we Francji i w Niemczech. – Będą oferować nie tylko produkty wytwarzane przez członków grupy O! eko – zapowiada Waldemar Sadowski. Do końca 2008 roku stworzone zostaną marki, pod którymi klaster oferować będzie za granicą polską żywność ekologiczną. Producenci chcą stworzyć jeden znak towarowy, np. dla wędlin.

Pieniądze na rozwój eksportu ma wyłożyć inwestor branżowy. Nie jest wykluczone, że utworzona z nim spółka zadebiutuje na warszawskiej giełdzie.

Do końca marca 2008 roku klaster zamierza także opracować program pomocy dla gospodarstw liczących od 5 do 15 hektarów, których jest w Polsce ok. 580 tysięcy (35 proc. wszystkich gospodarstw). Według jego przedstawicieli przy takiej wielkości nie są one w stanie utrzymać się z produkcji konwencjonalnej. Dlatego szansą dla nich byłoby przejście na działalność ekologiczną.

Źródło : Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!