Po ustawieniu specjalnych 9 metrowych stelaży, na pięciu szczytach ulokowali się pojedynczy protestujący. Rozwinięto hasło: "Uprawy GMO = zysk korporacjji i wyzysk rolników". Greenpeace chciał uniemożliwić zbiór kukurydzy, aby nie został zniszczony dowód złamania prawa.

Niedługo po tym zdarzeniu odezwała się inna ekologiczna organizacja. Padły gromy na Greenpeace. Stowarzyszenie "Koalicja Na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa" ogłasza: sprawie nielegalnej akcji aktywistów Greenpeace. My polscy rolnicy - członkowie stowarzyszenia "Koalicja Na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa" zdecydowanie protestujemy przeciwko bezprawnym i nielegalnym działaniom organizacji Greenpeace. Dzisiaj w okolicachRaciborza aktywiści z Greenpeace bezprawnie wkroczyli na pole, niszcząc przy tym uprawy i organizując akcję przeciwko rolnikom legalnie uprawiającym kukurydzę Bt MON 810. 

Chyba w obliczu zaistniałej sytuacji i tak stanowczej akcji ekologów z prestiżowej, było nie było, organizacji Greenpeace w obronie krewkich manifestantów stanęła inna ekologiczna organizacja - Koalicji Polska Wolna od GMO. Jej zdaniem zasiewy kukurydzy MON 810 są w świetle obowiązującego w Polsce prawa nielegalne i podlegają zgłoszeniu do prokuratury.

 - Mimo, że większość Polaków sprzeciwia się GMO, to rząd ignoruje zarówno ich głos jak i głos polskiej wsi. Obecna sytuacja naraża nasze plony na skażenie. Zamiast dbać o dobro rolników i rodzimych gospodarstw rząd sprzyja rozwojowi rolnictwa przemysłowego i takich firm jak Monsanto, czy Pioneer, w konkurencji z którymi rolnik nie ma szans, co pokazują przykłady z USA czy Kanady - mówi Edyta Jaroszewska z Koalicji Polska Wolna od GMO.

Na poparcie swojej tezy fundacja ICPCC przytacza fakt, iż najnowsze badania wykazały, że najlepiej sprzedający się na świecie środek chwastobójczy Roundup, powszechnie używany w ogrodach, na polach uprawnych i miejskich parkach, zawiera składnik zabójczy dla komórek ludzkich, szczególnie dzieci w okresie płodowym, a także dla komórek łożyska i pępowiny.

Batalia o GMO będzie się bez wątpienia toczyć. Jak pokazują ostatnie wydarzenia obie strony - przeciwnicy i zwolennicy rosną w siłę. Nawet jeżeli lobby ekologów będzie coraz silniejsze to i tak nie zwalczą partykularnych interesów i pieniędzy. Bo zwykle, jak nie wiadomo o co chodzi...

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!