„Ecofarm" założyli: ze strony polskiej Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Polski Klub Ekologiczny, a ze strony duńskiej fundacja Solhvervfonden i rolnik Morten Krohn. Jednym z celów fundacji było przeniesienie do Polski duńskich doświadczeń w rolnictwie ekologicznym, wspieranie obszarów wiejskich przez zaoferowanie miejsc pracy dla osób pracujących dotąd w likwidowanym PGR oraz ochrona walorów przyrodniczych i krajobrazowych.
Fundacja ma siedzibę w Małkowie koło Żukowa, działa na terenie dwóch gmin - Żukowa i Somonina, obejmuje powierzchnię 320 ha gruntów rolnych.
- Jeszcze dziesięć lat temu świadomość ekologiczna była niższa - mówi Stanisław Szyca. - Uprawa metodami ekologicznymi jest kosztowna, nie miało to odbicia w cenie produktu.
Dlatego zrezygnowano z uprawy warzyw. Dziś produkuje się tu głównie mleko, a więc i prowadzi chów bydła mlecznego. Stado liczy 355 sztuk, w tym 219 krów mlecznych. Pozostałą część chowu stanowi młodzież, tj, jałówki hodowlane oraz cielęta.
Mleko kupuje mleczarnia Łukta koło Olsztyna i trafia ono do sprzedaży w sieciach hipermarketów w postaci jogurtów, kefirów.
- Uzyskiwane przez nas ceny są o ok. 10 proc. wyższe od cen mleka konwencjonalnego - mówi Stanisław Szyca.
Firma ma też w swojej ofercie jajka ekologiczne - stado liczy 1500 kur. Wkrótce zaoferuje herbatkę lipową - na razie sad lipowy rośnie i jest atrakcją i miejscem wypoczynku. Podobał się artykuł? Podziel się!